Ładowanie Wydarzenia
To wydarzenie minęło.

Wieczory z kinem rosyjskim

prowadzenie Natalia Nikolska

Galeria Fotografii, Rynek 44, Świdnica

wstęp wolny

 

1 czerwca 2021, godz. 18.00

Program filmów krótkometrażowych (90 min.)
Policzenko, T. Wigel, I. Kirejewa, Z. Dżydżyława, I. Chodiusz, M. Miesteckij

Po raz drugi gościmy w Świdnicy filmy młodych rosyjskich reżyserów związanych z Moskiewskim festiwalem OSIEŃ Kinofest. Samotność, przyjaźń i miłość – oto trójkąt, w którym wirują akcje lakonicznych, zabawnych i nieco melancholijnych filmików twórców, których pełnometrażowe obrazy należą na razie do przyszłości.

 

8 czerwca 2021, godz. 18.00

Niespodzianka (100 min.)

 

15 czerwca 2021, godz. 18.00
Kozakow – Bezimienna gwiazda – 1978 – 1 i 2 cz. (129 min.)

Pewnego dnia w małym miasteczku miało miejsce niewiarygodne wydarzenie: na dworcu zatrzymał się pociąg, który dotąd nigdy w tym miejscu nie stawał. Mało tego, na nocnym peronie ląduje piękna kobieta z rodzaju tych, co nigdy nie oddalały się od Bukaresztu. Nauczyciel Marian Miroju udziela pięknej Monie schronienia na noc. Młodzi ludzie uświadamiają sobie wzajemną miłość i postanawiają nie rozstawać się. Wstaje jednak dzień i po piękną przybyszkę przyjeżdża jej przyjaciel.

 

22 czerwca 2021, godz. 18.00
Kozakow – Pokrowska brama – 1983 – 1 i 2 cz. (132 min.)

Najweselsza, a może i najlepsza, filmowa rekonstrukcja moskiewskiego życia w latach pięćdziesiątych. Ulica Pokrowska i pobliskie zaułki z ich kulturą „podwórkową”, znaną każdemu, kto mieszkał w większym mieście. Wielkie wielorodzinne mieszkania, w których sąsiedzi są prawie rodziną. Nostalgiczny, nierealnie dobrotliwy świat prawdziwych, lecz bezbolesnych, dramatów, złożonych, lecz nieszkodliwych, spisków. „Wakacyjny nastrój wiosennego wieku” – tak opisał atmosferę filmu autor scenariusza Leonid Zorin.