25 maja, czwartek, godz. 18:00, Galeria Fotografii, Rynek 44, wstęp wolny

ROK LITERATURY (2015)
film dokumentalny, reż. Olga Stołpowskaja (62 min)
Rok 2015 został w Rosji okrzyknięty „Rokiem Literatury”. Jakie ma to jednak znaczenie dla pisarza, którego sąsiad informuje, iż jego dom zostanie zburzony w związku z budową autostrady? ,,Na opublikowanym w Internecie planie, na którym zaznaczony jest dom literata, gdzie nie tak dawno jeszcze spotykali się w swoim wesołym towarzystwie współcześni pisarze rosyjscy. Oczekiwanie ciągnie się całymi miesiącami. Pisarz postanawia więc żyć tak, jakby nic się nie wydarzyło. Po prostu pisze. [streszczenie ze strony festiwalu Sputnik nad Polską]

Po filmie zapraszamy na spotkanie z reżyserką filmu Olgą Stołpowskają  i jego bohaterem Aleksandrem Sniegiriowem.

Olga Stołpowskaja – rosyjska reżyserka teatralna i filmowa, aktorka oraz scenarzystka.  teatru i kina, aktorka, scenarzystka, autorks głośnego filmu fabularnego Ciebie kocham (2004)

Aleksandr Sniegiriow – rosyjski pisarz. W 2015 roku został laureatem prestiżowej nagrody Rosyjskiego Bookera za najlepszą powieść rosyjskojęzyczną (Wiera). W 2009 roku otrzymał nagrodę za debiut dla Młodych Autorów. Jego powieść Naftowa Wenus (2008) była nominowana do szeregu czołowych nagród literackich, a jego książki zostały przetłumaczone na język angielski, niemiecki i szwedzki.

Prowadzenie – Natalia Nikolska