W ramach XXVIII DNI FOTOGRAFII – ŚWIDNICA 2015 Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż wystawy: RICHARD TABAKA „THE INDIGENOUS LAND”.

25 września, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Franciszkańska 18, godz. 18.45

Richard Tabaka
Urodził się 1948 roku w Łodzi. W marcu 1982 r. wyemigrował na stałe do Australii. Ukończył Politechnikę w Łodzi. W 1976 r. przyjęty to ZPAF. W latach 1970-1976 aktywny w amatorskiej fotografii prezentując swoje prace na wielu zbiorowych i indywidualnych wystawach w kraju i zagranicą. Od połowy lat 70-tych koncentruje się na analizie relacji pomiędzy prezentacją wizualną i indywidualną percepcją na poziome zarówno świadomości jak też podświadomości. W latach 1977 – 1981 konsekwentnie prezentował swój artystyczny program zatytułowany Poza Formą (Beyond Form) na szeregu wystawach indywidualnych i grupowych prezentacjach wykorzystując fotografię film i instalację jako środki wyrazu. Głęboko zaangażowany w aktywność Foto-Medium-Art – bardzo aktywny ruch artystyczny zainicjowany we Wrocławiu jak również w szereg artystycznych seminariów: Stany Graniczne Fotografii – Katowice 1997, Międzynarodowa Sesja Sztuki Kontekstualnej – Galeria Remont, Warszawa 1978, Edinburgh Art 78 – Richard Demarco Galeria Edinburgh Scotland 1978. Koncept Poza Formą był również prezentowany na wystawach w Katano Circus Gallery in Kobe, Japan 1979, Fotografia Polska 1839-1979 – International Centrum Fotografii w Nowym Yorku, 1979, Contact from Contemplation to Agitation – wystawa rownoległa do 8-go Międzynarodowego Biennale w Krakowie, 1980, From Poland – galerie AI i Westbeth – Tokyo, Japan, La Photographie Polonaise 1900-1981 – Musée National d’Art Modern, Centrum Pompidou, Paris, France, 1981, Enweiterte Fotografie, 5-te Międzynarodowe Biennale – Die Viener Secession, Austria 1981. Po przyjeździe do Australii w 1982 r. zaprezentował koncept Poza Formą w Sydnejskiej College of Art i dla grona współczesnych, awangardowych artystów Australijskich. Przez następnych kilkanaście lat koncentrował się na komercjalnej fotografii i projektowaniu graficznym. W 2004 r. został zaproszony do udziału w Australijskiej edycji międzynarodowej zbiorowej wystawy Galerii Bezdomnej – Geelong, Melbourne 2004. W kwietniu 2005 r. był zaproszony do udziału w wystawie grupy czterech wybranych osób Exposure 4 w Sydnejskiej galerii Xposure. W czerwcu tego roku wystawił swoje prace na wystawie Warringah Art Exposition w Manly Vale Art Centre, Sydnej. W grudniu tego roku zrealizował indywidualną wystawę Beyond Hunter. W latach 2008 – 2009 opublikował kilka albumów fotograficznych. W kwietniu 2015 r. wystawił prace z serii The Indigenous Land w Łódzkim Towarzystwie Fotograficznym.

The Indigenous Land przywołuje iluzoryczny świat z zatartą granicą między czymś rzeczywistym a fragmentami czyjejś kreatywnej wyobraźni, dokumentu i fikcji. Graficzna forma jest przenikaniem mediów malarstwa i fotografii. Obrazy przekraczają zwykły obraz ziemi pozostawiając rzeczywistość nieczytelną. W zamian sugerują ukrytą symbolikę, poczucie duchowości, marzenia tak często i silnie związane z rdzennych rytuałami i wierzeniami naszych przodków. Przez tysiąclecia cywilizacje bazowały na kulturze ziemi jako podstawy codziennego bytu jak również religijnych wierzeń. Dla Aborygenów, rdzennych mieszkańców Australii, w naturalny i niepodważalny sposób związanych z ziemią tak jak i ziemia pozostaje z nimi związana, jest ona podstawą ich duchowości, tradycji, wiedzy i infrastruktury społecznej. Jest to stan symbiozy, gdzie ziemia jest jednocześnie medium i twórcą, z którego wywodzi się ich sposób życia, rytuały i sztuka wizualna.

dni-foto_plakat-mbp_70x100_2015-09-04

Tabaka