W Świdnicy do niedawna funkcjonowało stare, poniemieckie kino „Gdynia”. Kiedy zapadła decyzja o jego zamknięciu, młodzież skupiona wokół tego miejsca zainteresowała się plakatami kolekcjonowanymi przez związaną z kinem rodziną Państwa Scheer. Kolekcja okazała się prawdziwym skarbem- i lekcją historii . Wtedy powstał pomysł na powołanie inicjatywy, która zatroszczy się o dalszy los plakatów. Od początku wakacji młodzież ze Świdnicy i Żarowa spotykała się w Bagieńcu i Świdnicy, gdzie archiwizowaliśmy, digitalizowaliśmy, tworzyliśmy animacje, poznawaliśmy historię polskiego plakatu autorskiego. Efektem tej wakacyjnej przygody z plakatem jest wystawa.

Wśród autorów prezentowanych plakatów znajdują się takie nazwiska jak Franciszek Starowieyski, Andrzej Pągowski, Jan Młodożeniec, Lech Majewski, Jakub Eroll, Mieczysław Wasilewski, Wiesław Wałkuski czy Waldemar Świerzy. Część spośród tych autorów to reprezentanci znanej na całym świecie polskiej szkoły plakatu.

Na wernisaż zapraszamy już 20 września 2013 roku o godzinie 18.00 do holu Świdnickiego Ośrodka Kultury .Plakaty będzie można oglądać przez cały weekend w Świdnickim Ośrodku Kultury, Galerii 44 oraz Cinema 3D.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „Młodzież w działaniu”

Partnerzy: Stowarzyszenie Kobiet w Świdnicy, Fundacja Spichlerz Kultury, Świdnicki Ośrodek Kultury, Galeria 44, Cinema 3D, Art Structures, Festiwal Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych, Fundacja Dla Kultury

Partnerzy medialni: Wiadomości Świdnickie, portal Świdnica24.pl, portal kulturaonline.pl