W świdnickim Kościele Pokoju znajdują się największe w całym regionie organy piszczałkowe. To instrument symfoniczny, który naśladuje rozbudowaną orkiestrę, ma wielkie możliwości muzyczne. Organy zostały niedawno gruntownie odnowione i znów w pełni można z nich korzystać.

Serdecznie zapraszam Państwa do udziału w koncercie organowym w świdnickim Kościoła Pokoju w 333 rocznicę urodzin Johanna Sebastiana Bacha. Wspólnie ze świdnickimi organistami pragnę przybliżyć słuchaczom czas XVII i XVIII wieku.

Najbliższy koncert odbędzie się w sobotę 31 marca 2018 o godz. 17.00 w Kościele Pokoju w Świdnicy. Grać będą Maciej i Zuzanna Batorowie oraz Jakub Moneta.

W tym roku w programie znajdą się utwory określane potocznie jako młodzieńcze kompozycje J.S. Bacha: preludia i fugi prawdopodobnie inspirowane organami bałtyckimi. Podczas swojej podróży do Lubeki J.S. Bach zapoznał się z dziełami Dietricha Buxtehudego i jego stylem gry. Najbardziej charakterystyczną cechą przejętą przez Bacha były śmiałe partie wykonywane nogami (na klawiaturze nożnej) a także fantazyjne wstawki między większymi częściami kompozycji.