„Od widza do organizatora” – takim hasłem opatrzony jest cykl spotkań grupy, która zajmie się organizacją tegorocznego przeglądu muzycznego Truskawka. W skład grupy warsztatowej weszło dziesięć osób, nad którymi czuwają profesjonaliści z firmy Lionstage – na co dzień zmagający się realizacją dużych koncertów i imprez plenerowych.

W ramach doskonalenia swoich umiejętności na polu kontaktów z mediami, grupa pod przewodnictwem Tomasza Lektraskiego zorganizowała konferencję prasową. Podczas spotkania, oprócz uchylenia rąbka tajemnicy dotyczącej samego przeglądu, mogliśmy poznać kulisy organizacji dużej imprezy. Jak radzono sobie z nieuniknionymi konfliktami, czego nauczyli się warsztatowicze, a jakie cenne nauki wynieśli sami prowadzący. Wszyscy byli zgodni co do jednego – zdobyta wiedza pozwoli na lepsze zorganizowanie przyszłorocznej edycji.

Finał przeglądu muzycznego Truskawka 2013 odbędzie się 20 lipca wśród zieleni świdnickiego Parku Centralnego. W dwóch etapach, z ponad trzydziestu zgłoszeń, wyłoniono pięć zespołów, które tego dnia spotkają się na scenie i zawalczą o główną nagrodę – 2000 zł i występ podczas Dni Świdnicy w 2014 roku. Oprócz nich na truskawkowej scenie zagra zaproszona gwiazda – wrocławski zespół Blade Loki.

W skład jury które, podejmie się wskazania najlepszej kapeli, wejdą: Agata Polic (zespół Blade Loki), Krzysztof „Chris” Brzeziński (basista Ditroit), Tomasz Jamróg (dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury), Piotr „Krakus” Krakowski (gitarzysta zespołu Zakaz Wjazdu), Stanley (świdnicki wokalista) oraz Struś (perkusista m.in. grup Nicolae oraz The Floorators).