TEATR NA CZASIE – spektakl „Wróg ludu” reż. J.Klata, Narodowy Stary Teatr

Strona główna/Teatr/TEATR NA CZASIE – spektakl „Wróg ludu” reż. J.Klata, Narodowy Stary Teatr

TEATR NA CZASIE – spektakl „Wróg ludu” reż. J.Klata, Narodowy Stary Teatr

TEATR NA CZASIE

Wrog_ludu_0351

Najważniejszy krakowski teatr nie rozstaje się z TEATREM NA CZASIE  i  przywozi ze sobą kolejny hit. Wróg ludu to przedstawienie również reżyserowane przez Jana Klatę. Wzbudzające ogromne emocje w kraju i jest entuzjastycznie przyjmowane zagranicą. Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że w główną rolę niepokornego doktora Stockmana wcielił się nie kto inny jak Juliusz Chrząstowski. Za brawurowe prowadzenie tej postaci otrzymał tytuł  Najlepszego Aktora w plebiscycie publiczności XXII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.

Ibsen napisał Wroga ludu w roku 1882, ale odsłonięte w nim bezduszne mechanizmy pozostają przerażająco aktualne AD 2015. Małe, uzdrowiskowe miasteczko w południowej Norwegii staje się w interpretacji Jana Klaty miejscem rządzącym się bardzo specyficznymi zasadami. Jak mówi o mieszkańcach burmistrz Peter Stockmann:  „Ludzie najlepiej czują się ze starymi, dobrymi ideami, które już sobie przyswoili”. Przyzwyczajenia i niechęć do zmian ścierają się w nim z poczuciem zagrożenia, któremu należy zapobiec. Badania doktora Tomasa Stockmanna ujawniające nieprawidłowe położenie wodociągu i regularne zatruwanie wody kąpieliska mają potencjał rewolucyjny, godzą jednak w interesy władz miasta, a impas sytuacji potęguje bliskie pokrewieństwo między uzdrowiskowym lekarzem a burmistrzem. Jak rozłożą się sympatie mieszkańców miasteczka? A przede wszystkim od czego to zależy? „Mocnym akcentem jest w tym kontekście monolog dr. Stockmanna (świetny Juliusz Chrząstowski), który niepostrzeżenie zmienia się w dialog z widzami o krakowskim smogu, uchodźcach, polskim chamie. Zniwelowana zostaje granica między sceną a widownią, każdy staje przed trudnymi pytaniami, na które musi znaleźć odpowiedź”– relacjonuje  Łukasz Gazur w Dzienniku Polskim.

Wszystko tutaj: scenografia, choreografia, dramaturgia i muzyka, za które odpowiedzialni są: Justyna Łagowska, Maćko Prusak, Michał Buszewicz i Robert Piernikowski, współgra. Współgrają aktorzy, którzy tworzą mocny zespół w tym spektaklu. Oglądamy też znakomity debiut w Starym Teatrze młodziutkiej Moniki Frajczyk, jeszcze studentki PWST w Krakowie. Z charyzmą, ciekawą osobowością sceniczną wnosi na scenę coś unikalnego.Gabriela Cagiel, Gazeta Wyborcza-Kraków

Obsada:

BILLING – Bogdan Brzyski
BURMISTRZ PETER STOCKMANN – Radosław Krzyżowski
DOKTOR TOMAS STOCKMANN – Juliusz Chrząstowski
DRUKARZ ASLAKSEN – Zbigniew Kosowski
KAPITAN HORSTER – ** Paweł Kruszelnicki / Bolesław Brzozowski
MORTEN KILL – Zbigniew Ruciński
PANI STOCKMANN – Małgorzata Zawadzka
PETRA – Monika Frajczyk
REDAKTOR HOVSTAD – Michał Majnicz
Ania Komorek
Maciek Trybus

** – rola dublowana

scenografia, kostiumy, światło – Justyna Łagowska
choreografia – Maćko Prusak
opracowanie tekstu i dramaturgia – Michał Buszewicz
muzyka – Robert Piernikowski
asystentki scenografa – Anna Durczok, Dominika Król
inspicjentka / suflerka / asystentka reżysera – Katarzyna Gaweł

 SPEKTAKLE W ŚWIDNICY

25 i 25.09.2016 – godz.19.00, sala teatralna ŚOK, Rynek 43

Czas trwania: 2 godz. 10 min. (bez przerwy)

2016-09-14T19:40:57+02:0025 września, 2016|Teatr|