Świdnicka Środa Literacka – Urszula M.Benka

Strona główna/Inne/Świdnicka Środa Literacka – Urszula M.Benka

Świdnicka Środa Literacka – Urszula M.Benka

Serdecznie zapraszamy 11 maja na Świdnicką Środę Literacką , której gościem będzie Urszula M. Benka

Urszula M. Benka – urodzona we Wrocławiu. Doktor nauk humanistycznych, w latach 2012-2013 wykładała w wyższej szkole fotografii artystycznej AFA we Wrocławiu oraz Studium Fotograficznym Phobos. Obecnie prowadzi Dziedzictwo Kulturowe na V roku pedagogiki na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Ceniona potka, prozaik, eseistka, krytyk sztuki, Znawczyni problematyki dotyczącej mitu (wkrótce np. eseje w „Akcencie” oraz esej towarzyszący wydaniu „Misterium solitera” Beaty P. Klary. Zamieszczana we wszystkich ważniejszych antologiach literatury polskiej, w tym monumentalnej Karla Dedeciusa. Kilkakrotnie wyróżniona przez Fundację Kultury (proza i eseje), nagradzana stypendiami we Francji i Niemczech. Członek nowojorskiego oddziału PEN Club. Była redaktorem literackim kwartalnika „Format”. Obecnie współredaguje literackie pismo „Metafora”. Przez wiele lat stały felieton w „Akcencie”, „Formacie Literackim”, „Odrze”, „Akancie”, „Autografie” i „Opcji na Prawo”, następnie w „Przejaśnieniach” i „Ricie Baum”.

Tłumaczona na angielski, chiński, chorwacki, czeski, fiński, francuski, niemiecki, rosyjski, szwedzki.

W bieżącym roku ukaże się nakładem oficyny Zaułek-Pomyłka jej nowy tomik „Naga małpa”, a w „Miniaturze” II wydanie opowiadań pt. „O”. Gotowa do wydania jest powieść pt. „Magdalena”. W przygotowaniu powieść historyczna z lat II wojny światowej.

 

Spotkanie poprowadzi Barbara Elmanowska /poetka, doktor nauk humanistycznych. Debiutowała w 2006 roku esejem Zawsze fragment (I miejsce w konkursie Literackie Talenty 2006, Świdnica). Autorka tomików:Tę drogerię mam po drodze (2008) – (nagroda w konkursie na debiut poetycki, organizowany przez wrocławski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich) – oraz Próby generalne (2014). Jej wiersze były tłumaczone na język czeski. W centrum jej naukowych zainteresowań znajdują się gatunki autobiograficzne oraz ich strona materialna.6

W tym roku świętujemy 10-lecie Świdnickich Śród Literackich.

Integralną częścią ŚŚL jest Turniej Jednego Wiersza, w którym nagrodą jest 100 zł (należy tylko przyjść i przeczytać SWÓJ wiersz).

 

SSL - M.U Benka

2016-04-28T09:57:21+02:0011 maja, 2016|Inne|