PREZENTACJA MONODRAMÓW NA DOLNYM ŚLĄSKU

„ZŁAMANE PAZNOKCIE. RZECZ O MARLENIE DIETRICH”

występuje: Anna Skubik
scenariusz i reżyseria i scenografia: Romuald Wicza-Pokojski

opracowanie muzyczne: Igor Nowicki
premiera: 12.12.2007

„Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich” w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego jest intymnym portretem gwiazdy, która zapoczątkowała nowy wizerunek kobiety. Kobiety pięknej, niezależnej, lubiącej kochać, będącej upragnionym przedmiotem obu płci, zdystansowanej, namiętnej, zjawiskowej.
Marlena Dietrich, stara i nieszczęśliwa, ostatnie 13 lat swojego życia spędziła w swoim domu w Paryżu. Z dala od fleszy, adoratorów i rodziny zmarła w samotności….
Spektakl to obraz poświęceń dla miłości i piękna, ceny, jaką płaci się za pakt ze sławą.

Teatr Wiczy rozprawia się z mitem Marleny Dietrich. W Złamanych paznokciach – spektaklu czułym i bardzo kobiecym – zauważa, że ikona seksu, starzejąc się, umiera jako symbol i jako osoba. […] Im silniej zaś powraca do przeszłości, zauważa, że mężczyźni dziś nie trzymają jej wyblakłych zdjęć w portfelach, a reszki cielesnej świetności utrzymała jedynie w zgrabnych nogach – tym niezawodnym fetyszu, który niegdyś czynił dosłownym każde literackie i teatralne pożądanie. Dietrich w interpretacji Pokojskiego i Skubik nie starzeje się pogodnie. Zrozumiała, że całe życie była lalką – istotą tak wyidealizowaną, że aż niewiarygodną; symbolem, który z chwilą śmierci straci znaczenie”.

Grzegorz Giedrys, „Gazeta Wyborcza – Toruń”

 

ANNA SKUBIK

Aktorka, lalkarka, performerka.

Aktorka, lalkarka, performerka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Filia we Wrocławiu na Wydziale Lalkarskim. Kilka lat mieszkała i występowała w Grecji gdzie studiowała grę aktorską i reżyserię, śpiew musicalowy i klasyczny oraz choreografię musicalową.
Była aktorką Teatru „Baj Pomorski” i Teatru Wiczy w Toruniu oraz Wrocławskiego Teatru Lalek.
Za monodram o Marlenie Dietrich otrzymała wiele nagród na międzynarodowych festiwalach oraz Grand Prix 37. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu. Występowała w teatrach w Grecji, Wielkiej Brytanii, Armenii i USA. Dużym uznaniem cieszy się jej ostatni monodram „Fedra” w reżyserii Bogusława Kierca.

21.10.2013 – godz. 18.30 , sala teatralna ŚOK, Rynek
bilet 10 zł ( sprzedaż IT, Rynek, tel.748520290)