DOŁĄCZ NA WYDARZENIA NA FACEBOOKU

VII edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” rozpoczyna się już 10 września, projekcją „Deep Love” Jana P. Matuszyńskiego. Zanim jednak Świdnica zamieni się w stolicę kina dokumentalnego, 4 września zapraszamy na przedsmak siódmej odsłony imprezy do świdnickiego kina Cinema 3D.

Podczas tego pokazu przyjrzymy się najnowszej dokumentalistyce z naszego kraju. W czwartkowy wieczór wyświetlimy cztery najciekawsze polskie dokumenty krótkometrażowe ostatnich kilku lat. Natomiast, zaczynając od siódmej edycji „Okiem Młodych”, obok kina polskiego, będziemy prezentować dokumentalne osiągnięcia naszych partnerów z Grupy Wyszehradzkiej – czyli Czechów, Węgrów i Słowaków, zarówno w osobnych sekcjach, jak i w Międzynarodowym Konkursie Szkół Filmowych.

„3 dni wolności” Łukasza Borowskiego otrzymały nagrodę podczas MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu (Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych). Film przedstawia losy Piotra – więźnia, który po 15 latach odsiadywania wyroku wychodzi na przepustkę.

Trzy dni wolności, reż. Łukasz Borowski

W programie znalazł się też zdobywca Nagrody Publiczności podczas lizbońskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych „IndieLisboa” i zwycięzca poznańskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych „Short Waves”  –„Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego – poruszająca i osobista wypowiedź reżysera, który razem ze swoją żoną zmaga się z chorobą ich nowo narodzonego dziecka: bezdechem sennym – nazywanym „Klątwą Odyny”.

Nasza Klątwa, reż. Tomasz Śliwiński

  „Życie stylem dowolnym” to nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Filmowym obserwacyjny dokument Adama Palenty, w którym przyglądamy się niepełnosprawnym sportowcom, startującym w Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w pływaniu.

Życie stylem dowolym, reż. Adam Palenta

„Sonda o mężczyznach”  to komedia dokumentalna, autorstwa znanego świdniczanom Mateusza Głowackiego (Nagroda Publiczności podczas VI „Okiem Młodych” za „Sondę o kobietach”), w której bohaterki opowiadają o meandrach związków, oczekiwaniach wobec partnerów, a przede wszystkim – próbują ustalić, czego tak naprawdę pragną kobiety.

Sonda o mężczyznach, reż. Mateusz Głowacki

Partnerem pokazu jest Cinema 3D, a filmy wyświetlimy dzięki uprzejmości producentów: Studia Munka, Wajda Studio oraz autorów – Tomasza Śliwińskiego i Mateusza Głowackiego.