DOŁĄCZ NA FACEBOOKU

pokaz filmu + spotkanie z reżyserką

Na początku nowego roku Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” powraca ze specjalnym pokazem. Już 22 stycznia zapraszamy do Świdnickiego Ośrodka Kultury na projekcję jednego z najciekawszych dokumentów ostatniego roku – „Badjao. Duchy z morza” i spotkanie z reżyserką filmu – Elizą Kubarską.

Badjao to społeczność nietypowych nomadów: ich środowiskiem naturalnym jest ocean, a woda – odwiecznym żywiołem. Dzieci Badjao szybciej uczą się pływać niż chodzić, a dorośli trudnią się łowieniem ryb, stosując trudną i niebezpieczną metodę nurkowania – tzw. free-diving. Dawniej Badjao zamieszkiwali rozległe tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją, jednak współcześnie – przez galopujący rozwój globalnej turystyki – są wypierani ze swojego naturalnego środowiska, a na miejscu ich domostw powstają luksusowe kurorty. W zderzeniu z cywilizacją często są traktowani jak intruzi, niepotrafiący przystosować się do współczesnego świata.

W filmie Elizy Kubarskiej poznajemy historię Sariego, dziesięciolatka, który uczy się nurkować pod kierunkiem swojego wuja Alexana – ostatniego nurka głębinowego na wyspie Mabul. Trudna nauka staje się przyczynkiem do poznania wyjątkowej kultury Badjao – pełnej szacunku dla siły oceanu i natury. W pewnym momencie, Sari staje jednak przed dylematem: czy kontynuować wymierającą tradycję swoich przodków, czy wybrać bezpieczniejszą i bardziej wygodną przyszłość w jednym z nowoczesnych kurortów?

Wyróżnikiem filmu są także wyjątkowe zdjęcia Piotra Rosołowskiego, operatora filmowego, współodpowiedzialnego za sukces „Królika po berlińsku” – nominowanego do Oscara w 2010 roku i reżysera „Efektu domina”, obsypanego nagrodami na krajowych i zagranicznych festiwalach. „Badjao. Duchy z morza” zostały wyróżnione podczas ubiegłorocznego Planete+ Doc Film Festival „za kompozycję, nastrój, światło i ruch kamery doprowadzone do perfekcji, idealne współgranie formy i treści i piękne przesłanie”.

Czwartkowy pokaz nieprzypadkowo będzie miał miejsce w Świdnicy: to właśnie mieszkańcy miasta w dużej mierze przyczynili się do powstania „Badjao”, wspierając finansowanie postprodukcji poprzez zbiórkę na portalu Kickstarter.com. Co więcej, asystentką producenta filmu była świdniczanka – Sonia Mazurek.