Zapraszamy na 9. koncert w ramach projektu Świdnickie Recenzje Muzyczne,
dzięki któremu decydujecie kto wystąpi w naszym mieście! Tym razem będzie to:

LUXTORPEDA

[rock]
facebook | www | youtube
WYDARZENIE NA FACEBOOKU

KUP BILET

ZAPROPONUJ KOLEJNYCH ARTYSTÓW!
Weź udział w szkolnych warsztatach pisania recenzji, które odbędą się we wrześniu!

Luxtorpedy nie trzeba przedstawiać Świdniczanom. Już w pierwszej edycji naszego projektu zajęli 3. miejsce i wystąpili w Klubie Bolko w wypełnionej po brzegi sali (bilety były wyprzedane!). Do kolejnej edycji trafili dzięki recenzji płyty „Mywaswynas” autorstwa Piotra Bednarza, który pisał tak:

Odkąd Luxtorpeda wydała debiutancką płytę w 2011 roku, każde wydawnictwo tego zespołu podwyższało poziom. Nie inaczej jest w przypadku MYWASWYNAS – najświeższego dzieła muzyków. Obecne są świetne gitarowe riffy, jak w otwierającym płytę  „Pozdrawiamy”, „Iglo” czy „Księgowy”, którego pierwsze takty od razu wpadają w głowę i w którym dialog Litza-Hans został opanowany do perfekcji. Jest doskonała gra sekcji rytmicznej potwierdzająca świetne zgranie zespołu. Są teksty odnoszące się do uzależnienia od technologii („Zerwali sieć”), bogactwa („Mazanic”), czy domów bez miłości (szybki „Iglo” świetnie połączony z poruszającym „Dziury po ospie”).

I pomimo tego, że to wszystko było na poprzednich płytach grupy, to podane tutaj zachowują świeżość po pierwsze dzięki brzmieniu, które jest inne, niż na wcześniejszych płytach, po drugie dzięki smaczkom typu świetny motyw gitarowy w „Zerwali sieć” większej ilości melodii oraz harmonii wokalnych. Oprócz tego pojawiają się ciekawe wycieczki kompozytorskie: nagrany a capella  z członkami LuxForum utwór tytułowy, będący dopełnieniem singlowego, noszącego znamiona  nu metalu, „Silnalina”; lekki, zahaczający o poppunk spod znaku Green Day i Sum41, utwór „Siódme”  czy prawdziwa perełka kończąca płytę – „Imago”, w którym kontrast między spokojnymi zwrotkami i mocnym refrenem pojawiającym się tylko raz, sprawia że ten ostatni brzmi szczególnie dobitnie. Podobny zabieg zastosowany w utworze „Pusta studnia” z płyty „A morał tej historii mógłby być taki, mimo że cukrowe to jednak buraki” został tu doprowadzony na wyższy poziom, zaś nietypowa struktura utworu (zwrotka-refren-zwrotka-coda) stwarza doskonałą spójność melodii z tekstem, w którym powtórzenie refrenu najzwyczajniej zepsułoby pointę.

I taki jest album MYWASWYNAS – stworzony ze znanych składników wyniesionych na wyższy poziom z dodatkiem ciekawych rozwiązań kompozytorskich i aranżacyjnych. To kolejny świadomy krok w przód w twórczości zespołu.