DOŁĄCZ NA FACEBOOKU

II MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL ORGANOWY CHORDA AUXIT

Zapraszamy Państwa na II edycję Międzynarodowego Festiwalu Organowego Chorda Auxit. Przed nami pierwszy koncert, który w świdnickiej Katedrze zagra Lorenzo Ghielmi.

W tym roku składa się on z 7 recitali organowych w Świdnicy (Katedra) i we Wrocławiu (Kościół Uniwersytecki) w wykonaniu organistów z Polski i zza granicy. Gościem specjalnym Festiwalu jest Lorenzo Ghielmi, profesor organów z Mediolanu. Poza tym będziemy mogli usłyszeć znakomitą organistkę Marię Magdalenę Kaczor, Polkę mieszkającą w Lyonie. Oprócz zagranicznych gości dolnośląskiej publiczności zaprezentują się organiści mieszkający w Świdnicy – Marcin Armański oraz Zuzanna i Maciej Batorowie.

Lorenzo Ghielmi

Wyjątkowym wydarzeniem Festiwalu będzie pierwszy koncert. Nasze zaproszenie przyjął bowiem gość absolutnie wyjątkowy, prawdziwa gwiazda sceny organowej – Lorenzo Gielmi – mówi Zuzanna Bator, dyrektor artystyczny Festiwalu Chorda Auxit. – Profesor Ghielmi to niezwykła muzyczna osobowość, jest także bardzo rozchwytywany, koncertuje na całym świecie. Także dwa ostatnie koncerty – recitale Marii Magdaleny Kaczor zasługują na duże zainteresowanie.

– Marię Magdalenę Kaczor poznałem podczas egzaminów wstępnych do Akademii Muzycznej w Warszawie. – mówi Maciej Bator – Ze względu na wewnętrzne niesnaski w komisji egzaminacyjnej nie dostała się na studia – więc pojechała do Paryża, gdzie została od razu przyjęta i zrobiła międzynarodową karierę. Jej kalendarz koncertowy jest dziś zapełniony na 2 lata do przodu. Niedawno wróciła z rocznego kontraktu koncertowego w Japonii, gdzie nagrała swoją płytę CD. Jest laureatką międzynarodowych konkursów organowych.

Wszystkie koncerty będą filmowane i transmitowane na telebim stojący przed ołtarzem, tak, by publiczność mogła z bliska podziwiać grę organisty. Dla wielu słuchaczy zobaczenie organisty „z bliska” to wielkie przeżycie. Bardzo serdecznie zapraszamy na letnie koncerty!

Sponsorami Festiwalu są: Credit Agricole, Firma Szkoleniowo – Doradcza Anna Szywała, Hotel Piast Roman, Klub Rotary Wrocław, Profesor Marek Sąsiadek i drukarnia KiD.

Patronatem honorowym Festiwal objęli : Bisup Świdnicki, Prezydent Świdnicy i Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Organizatorami Festiwalu jest Fundacja Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit i Świdnicki Ośrodek Kultury.

Lorenzo Ghielmi – organista, klawesynista, dyrygent, muzykolog. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki renesansowej i barokowej. Koncertuje w Europie, Japonii, USA. Ma na swoim koncie liczne nagrania dla radia i telewizji (BBC, WDR, MDR, Radio France, NHK). Jego CD z muzyką organową Bruhnsa i Bacha oraz koncertami organowymi Haendla i Haydna zostały odznaczone prestiżową nagrodą „Diapason  d’Or”. Do jego publikacji należą m.in. praca o Nicolausie Bruhnsie, kilka prac z dziedziny wykonawstwa muzyki organowej XVI i XVII wieku oraz Jana Sebastiana Bacha. Lorenzo Ghielmi jest wykładowcą organów, klawesynu i kameralistyki w Instytucie Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej w Mediolanie oraz w Akademii Muzycznej w Bazylei.

Piastuje stanowisko organisty tytularnego w Basilika San Simpliciano w Mediolanie, gdzie wykonał wszystkie dzieła organowe J.S. Bacha. Jest jurorem wielu konkursów organowych (Toulouse, Chartres, Tokio, Brügge, Freiberg, Maastricht, Lausanne, Nürnberg). Powierzono mu opracowanie planów wielu nowych organów, m. in. dużych organów katedry w Tokio. Lorenzo Ghielmi prowadzi także zespół kameralny „La Divina Armonia”.

Pełny program festiwalu.