DOŁĄCZ NA FACEBOOKU

Kolędy Pospieszalskich w Katedrze Świdnickiej.

Fundacji Wolność i Demokracja, Świdnicka Kuria Biskupia oraz Świdnicki Ośrodek Kultury zapraszają na koncert „Kolędy Pospieszalskich”, który odbędzie się 3 stycznia 2015 r. w Katedrze Świdnickiej o godzinie 19:00. 

Pospieszalscy to jedna z najbardziej znanych muzycznych rodzin. Dwa pokolenia muzyków, raz do roku, około Bożego Narodzenia występują wspólnie tworząc orkiestrę złożoną z 14 osób o tym samym nazwisku.

Kiedy dwadzieścia lat temu postanowili utrwalić rodzinne kolędowanie na płycie, części obecnego składu nie było jeszcze na świecie. Oryginalność autorskich opracowań i aranżacji sprawiła, że program był kilkakrotnie rejestrowany dla TVP, a  kolędy z tego krążka weszły na stałe do świątecznego repertuaru stacji radiowych.  Zagrali wiele koncertów zapraszając do współpracy inne muzyczne rodziny – Steczkowskich, Sojków i Trebuniów.  Przed laty to właśnie na ich koncertach debiutował góralski kwartet, znany obecnie jako Zakopower. Dziś Pospieszalscy nadal grają z dziećmi, ale tamte małe chłopaki, to już zawodowi muzycy, grający na równi z rodzicami w z najróżniejszych zespołach – m.in.: Michał Urbaniak, Arka Noego, Voo Voo, Deus Meus, 2TM,23, Zakopower, Transkapela, New Life M, Raz Dwa Trzy, Dzieci z Brodą, Daga Dana, Janusz Prusinowski Trio, Adam Strug, Wojciech Mazolewski, teatr Gardzienice, Kapelanka. Większość opanowała grę na kilku instrumentach, stąd raz gra orkiestra dęta, za chwilkę jazzowy band, a potem orkiestra kameralna. Najpiękniejsze pastorałki i kolędy zabrzmią w autorskich opracowaniach, od wysmakowanych klasycznych wersji, przez folkowe klimaty, do żywiołowych jazzowych i rockowych aranżacji.

Pospieszalscy:

Basia – skrzypce, śpiew

Lidia – śpiew, bebenek

Natalia – flet, śpiew

Paulina (Pola) – flet, śpiew

Franek – kontrabas, gitara basowa, śpiew

Janek – gitara, kontrabas, śpiew

Karol – gitara, altówka, trąbka, tuba, śpiew

Łukasz – fortepian, klawisze, śpiew

Marcin – skrzypce, kontrabas, gitara basowa, cymbały, fortepian, śpiew

Mateusz – saksofony, flet, klarnet basowy, akordeon, klawisze, śpiew

Marek – saksofon, klarnet, śpiew

Mikołaj – kontrabas, gitara basowa, skrzypce, śpiew

Nikodem – perkusja, śpiew

Szczepan – trąbka, śpiew