UDAJĄC OFIARĘ (ИЗОБРАЖАЯ ЖЕРТВУ)

rok produkcji: 2006
gatunek: czarna komedia
reżyseria: Kirył Serebrianikow

obsada:  Yuri Chursin, Vitaliy Khaev, Aleksandr Ilin, Anna Mikhalkova
czas trwania: 100 min

O reżyserze i filmie opowie Marina Fedorowskaja, dziennikarz i historyk sztuki z Moskwy.

Film z polskimi napisami

Innowacyjna adoptacja Szekspirowskiego Hamleta, która zabiera cię za kulisy rosyjskiego systemu karnego. Valya, młody student zarabia na życie w nietypowy sposób. Po zajęciach, chłopak udaje ofiary w policyjnych rekonstrukcjach zbrodni. Odkrywając niesprawności w rosyjskim wymiarze sprawiedliwości, podróżując z jednego miejsca zbrodni na drugie, Valya doznaje wizji, w której nawiedza go zmarły ojciec informując, że padł ofiarą spisku i morderstwa zaplanowanego przez żonę i jej kochanka…

Nagrody: Nagroda główna otwartego rosyjskiego Festiwalu „Kinotawr” 2006, Nagroda główna Pierwszego Międzynarodowego Festiwalu filmowego w Rzymie 2006, Nagroda widzów XIV Festiwalu nad Festifalami w 2006, Nagroda Rosyjskiej Akademii Filmowej „Nike” za najlepszą drugoplanową  rolę żeńską dla Lii Achidżakowej.

Marina Fedorowska jest z wykształcenia teatrologiem i menedżerem teatralnym, absolwentką GITIS – jednej z najstarszych uczelni teatralnych Moskwy, lecz swoją działalność zawodową związała z dziennikarstwem.

Była redaktorką czasopisma OM – w latach dziewięćdziesiątych kultowego rosyjskiego pisma młodzieżowego , poświęconego współczesnej kulturze, społeczeństwu i modzie. Później pracowała w wielu czasopismach kolorowych, spośród których najbardziej znane to Glamour, Tatler, Harper’s Bazaar oraz Numero. W swoich materiałach Fedorowska niejednokrotnie prezentowała twórczość Kiriła Serebrennikowa, który w roku 2013 stworzył Gogol-Center – w swoim założeniu ośrodek teatralny nowego typu, gdzie w intensywnym tempie odbywają się nie tylko premiery teatralne (zarówno Serebrennikowa, jak i wielu innych reżyserów), a także pokazy kina, wykłady oraz inne wydarzenia. Jeden z najbardziej znaczących wywiadów z reżyserem Fedorowska przeprowadziła dla portalu TimeOut. Dzisiaj Marina Fedorowska zajmuje się zgłębianiem nowych form mediów, zajmuje się promowaniem licznych wydarzeń kulturalnych, tworząc własna platformę internetową Marfedor Bureau dla ich wspierania.
Specjalnie dla nadchodzącego spotkania i pokazu filmu w Świdnicy Marina Fedorowska i Marfedor Bureau nagrali wywiad z wykonawcą głównej roli w filmie – Jurijem Czursinem, a także reportaż o Gogol-Center jako jednym z dzieł Kiryła Serebrenikowa i innych utalentowanych ludzi, których ten potrafi zgromadzić, kierując się ideą współczesnej kultury progresywnej.

Patronat nad  „Wieczorami z kinem rosyjskim”  sprawuje Świdnicki Ośrodek Kultury, projekt jest realizowany dzięki wparciu klubu miłośników kina rosyjskiego „Horyzont” przy Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.