SUKCES (УСПЕХ)
rok produkcji: 
1984
gatunek: dramat
reżyseria: Konstantin Chudiakow
obsada: Leonid Fiłatow, Alisa Frejndlich, Aleksander Zbrujew
czas trwania: 93 min.
Film z polskimi napisami

Młody reżyser Giennadij Fietisow, którego zostawiła żona, wyjeżdża ze stolicy i rozpoczyna pracę w prowincjonalnym teatrze, gdzie zabiera się za inscenizację sztuki Czechowa „Mewa”.
Fietisow ma trudny charakter – jest szorstki i nieprzyjemny dla innych i co jakiś czas ma problemy z zespołem. W końcu jednak osiąga sukces. Czy po tym wszystkim zostanie w teatrze, w którym aktorzy zdążyli się do niego przyzwyczaić, czy rzuci to wszystko i wyjedzie do Moskwy, odpowiadając na bardziej intratne oferty?

Nagrody: 1985 – Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Barcelonie; Nagroda „Złoty tulipan” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Stambule; Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Waszyngtonie; Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cartagenie; Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mannheim; Nagroda Królewskiej Akademii Sztuki Filmowej w Szwecji.

Prelekcję przed filmem wygłosi Natalia Nikolska – filolog rosyjski, tłumaczka. Studiowała rusycystykę na Uniwersytecie Pedagogicznym w Moskwie, oraz reżyserię w Pracowni MIR-2 pod kierunkiem Borisa Juchananowa. Jest współautorką i realizatorką kilku performansów muzycznych i spektakli festiwalowych m. in. w ramach festiwali De Musica, oraz projektów zespołu Breslauer Cocktail. Od 2011 r. prowadzi w Świdnicy autorski program filmowy „Wieczory z kinem rosyjskim”.

Dwa razy w roku świdniczanie mogą obejrzeć cykl, złożony z pięciu filmów, połączonych wspólną ideą i  poprzedzonych wstępem. Każdy program składa się z filmów starych, nowych i najnowszych, znanych lub nieznanych publiczności. Natomiast wstęp zawsze – i zupełnie świadomie – jest zaskakujący. Autorka sięga po informację, które pozostały poza polem widzenia polskojęzycznej prasy filmowej, za każdym razem przybliżając widzom sylwetki twórców, tło historyczne filmów, sytuacje na planie podczas pracy nad filmem lub nie do końca czytelne dla polskiego widza podteksty.

Od ostatniej edycji w spotkaniach z publicznością  udział biorą specjalne goście Natalii Nikolskiej: osoby, które brały udział w realizacji filmów. Świdniczanie poznali przy tej okazji Izabelę Cichońską, architektkę scenografii wirtualnej do filmu „ On Drakon” oraz reżyserkę Olgę Stołpowską i pisarza Aleksandra Snegirewa, którzy przyjechali z Moskwy ze swoim filmem „Rok literatury”.

Patronat nad  „Wieczorami z kinem rosyjskim”  sprawuje Świdnicki Ośrodek Kultury, projekt jest realizowany dzięki wparciu klubu miłośników kina rosyjskiego „Horyzont” przy Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.