„Nowowiejski – Świdnica – Organy” – Karol Mossakowski

Strona główna/Muzyka/„Nowowiejski – Świdnica – Organy” – Karol Mossakowski

„Nowowiejski – Świdnica – Organy” – Karol Mossakowski

Fundacja Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit zaprasza na wyjątkowy koncert organowy do Kościoła Pokoju w Świdnicy.
30 czerwca, w piątek o godzinie 18.30 w Kościele Pokoju w Świdnicy odbędzie się recital organowy Karola Mossakowskiego, młodego i bardzo już uznanego organisty, który na co dzień mieszka i pracuje w Paryżu. Podczas koncertu artysta wykona muzykę Feliksa Nowowiejskiego, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz autorskie improwizacje na tematy zaczerpnięte z muzyki F. Nowowiejskiego.

Koncert odbywa się w ramach Festiwalu Nowowiejski – Świdnica – Organy, będący częścią obchodów Roku Feliksa Nowowiejskiego.
Wstęp na koncert jest wolny!
Serdecznie zapraszamy!

Karol Mossakowski jest ceniony zarówno jako wykonawca i improwizator. Naukę muzyki rozpoczął w wieku trzech lat pod kierunkiem swojego ojca. W latach 2005-2011 uczył się, następnie studiował w Poznaniu w klasie organów Elżbiety Karolak i Jarosława Tarnawskiego. W czerwcu 2016 roku ukończył pięcioletnie studia w Narodowym Konserwatorium Paryskim gdzie jego profesorami byli m.in.: Olivier Latry, Michel Bouvard (interpretacja), Thierry Escaich, Philippe Lefebvre, László Fassang (improwizacja), Fabien Waksman (kompozycja). Jest pierwszym w historii polskim organistą przyjętym do klasy organów tej prestiżowej uczelni.

Karol Mossakowski jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych. Do jego największych sukcesów należą pierwsze nagrody na konkursach w:
Poznaniu (Międzynarodowy Konkurs im. F. Nowowiejskiego, 2010), Pradze (Międzynarodowy Konkurs „Praska Wiosna”, 2013), Angers (Międzynarodowy Konkurs „Grand Prix Jean-Louis Florentz”, 2015), Biarritz (Międzynarodowy Konkurs „Grand Prix André Marchal”, 2015), Strasburg (Międzynarodowy Konkurs „Boëllmann-Gigout”, 2016). We wrześniu 2016 roku został zwycięzcą jednego z najbardziej prestiżowych konkursów organowych na świecie – „Grand Prix de Chartres” we Francji. W tym samym roku otrzymał nagrodę „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii debiut roku, przyznawaną przez Instytut Muzyki i Tańca.

W sezonie 2014/15 został Artystą-Rezydentem w Katedrze św. Ludwika w Nowym Orleanie (USA), gdzie przez sześć miesięcy występował z wieloma recitalami, prowadził zajęcia z interpretacji i improwizacji organowej, jak również wystąpił z wykładem dla American Guild of Organists.

Jako improwizator specjalizuje się w akompaniowaniu niemych filmów na organach i fortepianie. Wiosną 2017 roku ukaże się nowa wersja filmu Męczeństwo Joanny d’Arc Carla Theodora Dreyera z 1928 roku z muzyką improwizowaną przez Mossakowskiego.

W ostatnich miesiącach koncertował w takich miejscach, jak: Teatr Maryjski w Sankt Petersburgu, Filharmonia Paryska, Audytorium Maurice Ravel w Lyonie, Filharmonia w Essen, Katedra w Kolonii, Pałac Sztuk w Budapeszcie czy Filharmonia Narodowa w Warszawie (recital z trębaczem Sergeiem Nakariakovem). W sezonie 2017-18 wystąpi m.in.: w Katedrze Notre Dame w Paryżu, Audytorium Radio France, Palais Montcalm w Quebecu oraz ponownie w Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu.

2017-06-30T14:14:27+02:0030 czerwca, 2017|Muzyka|