Pobierz obrazki
zaloguj się

Informacje kulturalne
z Dolnego Śląska
30 października 2014 r./
Nr 13
Szanowni Państwo, w imieniu redakcji oraz Partnerów systemu, w tym tygodniu pragniemy zwrócić Państwa uwagę na następujące dolnośląskie wydarzenia:

Redakcja DOKIS.PL

Pobierz obrazki
Koncert Meshell Ndegeocello w Eterze
Meshell Ndegeocello, a właściwie Meshell Suhaila Bashir-Shakur  to amerykańska kompozytorka, wokalistka soulowa, jazzowa, rockowa, funkowa. Artystka ma na swoim koncie 10 nominacji do nagrody Grammy. Ndegeocello w języku suahili oznacza „wolny jak ptak” i tak rzeczywiście jest: dla jej wyobraźni muzycznej nie ma granic, nie dba przy tym o popularność i listy przebojów. Za kilka dni, dokładnie 9 listopada, wrażliwość muzyczną Meshell odkryje publiczność zgromadzona we wrocławskim klubie Eter.
Więcej

Pobierz obrazki
Wspominamy Andrzeja Zauchę
2 listopada na scenie Kłodzkiego Centrum Kultury wystąpi Kuba Badach z repertuarem legendy polskiej sceny muzycznej – Andrzeja Zauchy. Utwory zabrzmią w nowych autorskich aranżacjach, a artyście towarzyszyć będą Jacek Piskorz (piano) oraz Maciej Kociński (saksofon).
Więcej

Pobierz obrazki
Spektakl „Nasza klasa” w Teatrze Naszym
Bardzo często widzowie pytają Tadeusza Kutę, który napisał tę sztukę, czy brał udział w autentycznym spotkaniu klasowym i czy to zapis z autopsji. Nie, proszę Państwa. To ta niesamowita wyobraźnia pisarza, który powołuje do życia plejadę postaci, w których odbijamy się, jak w krzywym zwierciadle. To te „ryczące czterdziestki”, którym się wydaje, że nie widać, to ci faceci, którzy myślą, że już wciągnęli brzuszek i dadzą radę!, to te miejsca, w których jedni się bawią, a inni pracują, to te przegrane miłości, zerwane przyjaźnie… cóż samo życie. Śmiejemy się do łez. Zapraszamy już jutro do Piechowic!
Więcej

Pobierz obrazki
Oleśnickie spotkania teatralne i filmowe
Od 6 do 8 listopada potrwają 3. Oleśnickie Spotkania Filmowe i Teatralne ,,Bliżej Gwiazd”. Odbędą się spotkania z aktorkami oraz projekcje filmów dla starszych i młodszych. W sali widowiskowej MOKiS przed oleśnicką publicznością wystąpią: Anna Samusionek w spektaklu „Pan Tadeusz na wesoło czyli perypetie miłosne Tadeusza i Telimeny” oraz Anna Dereszowska, która podczas uroczystej gali otrzyma nagrodę – Złotą Różę. Aktorka wraz zespołem Febus Wąsaty Trio wystąpi w recitalu ,,Instrukcja obsługi kobiety”. Dodatkowo oleśniczanie zobaczą film dokumentalny „Gulbinowicz”, a po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami filmu.
Więcej

Pobierz obrazki
Po co komu teatr?
Rutkowski, Woronowicz, Lubomski, Stanisława Celińska, Starczewski, Schimscheinerowie… Te nazwiska zmierzają w jednym kierunku. Ich celem jest Dolny Śląsk i miasto z wielką pasją do teatru, mimo że… bez teatru. Co ich przyciąga do Polkowic? Polkowice to miejscowość, która wpisała się już na teatralną mapę Polski. Szczególnie wśród aktorów. Mieszkańcy, których śmiało można nazwać koneserami sztuk teatralnych, już w połowie listopada znowu będą mieli okazję zobaczyć na scenie toczące się pojedynki, chwile grozy przełamywane dawką śmiechu, komedie oraz sensacje. 15 listopada rusza bowiem 5. edycja Jesiennych Spotkań Teatralnych „Po co komu teatr?”. Tegoroczny repertuar kusi różnorodnością. Pojawią się w nim współczesne sztuki teatralne w gwiazdorskich obsadach, ale nie zabraknie również pełnych emocji wydarzeń muzycznych.
Więcej

Pobierz obrazki
Próba porozumienia
Trochę naiwne, ale jednocześnie charakterystyczne i łatwo rozpoznawalne postaci Andrzeja Tylkowskiego, pojawiają się na kalendarzach, pocztówkach i karnetach, zdobią też Wrocławski Aquapark. Na wystawie we wrocławskim Klubie Formaty pojawią się nowo powstałe obrazy artysty – tematy z kalendarza, który przygotowywany jest na nadchodzący rok dla Wydawnictwa Ilustris.
Więcej
Pobierz obrazki
Mumia i Czerwie
Zapraszamy na Horrorowe Halloween w Zamku – pokaz filmu MUMIA z muzyką na żywo zespołu Czerwie. Zespół znany m.in. z entuzjastycznie przyjmowanych koncertów do klasyka gatunku „Nosferatu-symfonia grozy” tym razem przygotowali muzykę do innego z serii kultowych horrorów kina przedwojennego: „Mumii” Karla Freunda, sprawiając, że czarno-białe kadry filmu sprzed 80 lat nabiorą innego wymiaru.
Więcej

Pobierz obrazki
Muzyczne zaduszki
Już 4 listopada zapraszamy na „Muzyczne Zaduszki” do Gminnego Centrum Kultury w Świętej Katarzynie. W kameralnym koncercie wezmą udział wychowankowie GCKiS Kobierzyce z towarzyszeniem zespołu muzycznego oraz kwartetu smyczkowego. Początek wydarzenia o godzinie 18:00.
Więcej
Pobierz obrazki
Kabaret w 3D
Najnowszy program Kabaretu Skeczów Męczących 'Z życia niższych sfer – spektakl w 3D’ to adaptacja nigdy wcześniej niepublikowanych opowiadań Mrożka*. Technologia 3D, która jest niczym innym jak tanim chwytem marketingowym, przybliży i uwypukli problemy przeciętnego Polaka.
Więcej

DOKIS.TV – relacje i zapowiedzi
Pobierz obrazki
„Na prezent” Samołyka
 „Na prezent” to nowy singiel i zarazem tytułowa piosenka promująca najnowszy albumu Janka Samołyka
Oglądaj
Pobierz obrazki
Wywiad z kulturą
Zapraszamy na czwartkowy wywiad z kulturą. Tym razem naszym gościem była pani prof. Ewa Michnik, koordynator ds. opery.
Oglądaj
Pobierz obrazki
„Leaving home”
„Leaving home”
to pierwszy teledysk promujący ubiegłoroczny album wałbrzyskiego artysty nøi2era.
Oglądaj

Dolnośląscy artyści
Pobierz obrazki
Zespół Pod-Pretekstem

Na portalu www.dokis.pl każdy dolnośląski artysta – muzyk, plastyk, fotografik, grupa teatralna czy taneczna – może stworzyć swój własny profil. Dziś prezentujemy zespół Pod-Pretekstem.

Zespół powstał w 2008 roku z inicjatywy Michała Matyszczaka. Dziś w całkiem odmienionym składzie i z nową energią rozpoczął pracę nad dolnośląskim programem ludowym w oryginalnej gwarze na podstawie zbioru pieśni opracowanych i zgromadzonych przez Józefa Majchrzaka. Projekt ten wspierany jest przez Centrum Kultury w Sycowie i już wkrótce ukaże się na płycie „Stare na nowo, czyli Pod-Pretekstem na ludowo”. Członków zespołu połączyła chęć wspólnej pracy i zabawy, a także zachwyt folklorem i zapalczywa chęć kultywowania polskich tradycji, a przede wszystkim pasja do muzyki. Można śmiało powiedzieć, że skład Pod-Pretekstem to esencja młodości, niesamowitego talentu, sztuki ludowej i folkowej energii.

Więcej

Dolnośląskie instytucje kulturalne
Pobierz obrazki
Centrum Kultury w Głuszycy
W Centrum Kultury w Głuszycy działają koła wokalne, muzyczne, nauki gry na instrumentach, teatralne, dziennikarskie i sekcje taneczne: Akademia Malucha hip-hop, taniec towarzyski, taniec latynoamerykański, zumba. Ponadto prowadzone są zajęcia plastyczne, podczas których uczestnicy malują na szkle i tworzą prace przestrzenne z masy solnej, zajęcia ceramiczne, projektowania przedmiotów użytkowych, a dla starszych – chór.
Więcej

Informacje i ogłoszenia

(Foto)reporterzy poszukiwani!
Redakcja DOKiS.pl poszukuje chętnych do współpracy reporterów, fotoreporterów i blogerów z terenu Dolnego Śląska.  Oferujemy możliwość zdobycia doświadczenia i współpracy z największym na Dolnym Śląsku portalem o kulturze i sztuce. Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu z redakcją. 
DOKiS.pl – dolnośląskie wydarzenia, dolnośląscy artyści
Podobał Ci się nasz newsletter?
Podziel się nim z innymi!

Mamy nadzieję, że lubisz nasze newslettery. Jeśli nie, możesz się wypisać

Dostajesz tę wiadomość, bo zapisałeś się na newsletter Redakcji portalu DOKiS.pl Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu z siedzibą we Wrocławiu, ul. Rynek-Ratusz 24, 50-101 Wrocław. OKiS wpisany jest do rejestru Instytucji kultury prowadzonego przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego pod nr RIK 7/1999.