FILM O ALEKSIEJEWIE (КИНО ПРО АЛЕКСЕЕВА)

rok produkcji: 2014
gatunek: dramat
reżyseria: Michaił Segał
obsada: Aleksander Zbrujew, Aleksiej Kapitonow, Tatiana Majst
czas trwania: 95 min.

Film z polskimi napisami     

Starszy i samotny Nikołaj Aleksiejew mieszka w całkowitym zapomnieniu gdzieś na uboczu w obwodzie tulskim. Każdy jego dzień jest podobny do poprzedniego, aż pewnego razu otrzymuje on zaproszenie do Moskwy, aby wziąć udział w audycji poświęconej swojej twórczości. Podekscytowany, po raz pierwszy od wielu lat bierze do ręki gitarę, wygrzebuje stare nagrania, doprowadza się do porządku i jedzie do stolicy. W radiu jest witany jak ważny gość, a podczas nagrywania programu dowiaduje się, jak wiele osób go pamięta i kocha.

Festiwale i nagrody: 2014 — XXV Otwarty Rosyjski Festiwal Filmowy „Kinotawr”; Film otwarcia 8. Festiwalu im. Andrieja Tarkowskiego w Plosie; Film otwarcia rosyjskiego programu na 36. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie; Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Odessie; 15. Jubileuszowy Otwarty Festiwal  Komedii „Uśmiechnij się, Rosjo” w Tule; 8. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”; Festiwal „Moskiewska Premiera” – nagroda im. Michaiła Uljanowa dla najlepszego aktora (Aleksander Zbrujew); Nagroda „Złoty Orzeł 2014” dla najlepszego aktora (Aleksander Zbrujew). Komedii „Uśmiechnij się, Rosjo” w Tule; 8. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”; Festiwal „Moskiewska Premiera” – nagroda im. Michaiła Uljanowa dla najlepszego aktora (Aleksander Zbrujew); Nagroda „Złoty Orzeł 2014” dla najlepszego aktora (Aleksander Zbrujew).

Prelekcję przed filmem wygłosi Natalia Nikolska – filolog rosyjski, tłumaczka. Studiowała rusycystykę na Uniwersytecie Pedagogicznym w Moskwie, oraz reżyserię w Pracowni MIR-2 pod kierunkiem Borisa Juchananowa. Jest współautorką i realizatorką kilku performansów muzycznych i spektakli festiwalowych m. in. w ramach festiwali De Musica, oraz projektów zespołu Breslauer Cocktail. Od 2011 r. prowadzi w Świdnicy autorski program filmowy „Wieczory z kinem rosyjskim”.

Dwa razy w roku świdniczanie mogą obejrzeć cykl, złożony z pięciu filmów, połączonych wspólną ideą i  poprzedzonych wstępem. Każdy program składa się z filmów starych, nowych i najnowszych, znanych lub nieznanych publiczności. Natomiast wstęp zawsze – i zupełnie świadomie – jest zaskakujący. Autorka sięga po informację, które pozostały poza polem widzenia polskojęzycznej prasy filmowej, za każdym razem przybliżając widzom sylwetki twórców, tło historyczne filmów, sytuacje na planie podczas pracy nad filmem lub nie do końca czytelne dla polskiego widza podteksty.

Od ostatniej edycji w spotkaniach z publicznością  udział biorą specjalne goście Natalii Nikolskiej: osoby, które brały udział w realizacji filmów. Świdniczanie poznali przy tej okazji Izabelę Cichońską, architektkę scenografii wirtualnej do filmu „ On Drakon” oraz reżyserkę Olgę Stołpowską i pisarza Aleksandra Snegirewa, którzy przyjechali z Moskwy ze swoim filmem „Rok literatury”.

Patronat nad  „Wieczorami z kinem rosyjskim”  sprawuje Świdnicki Ośrodek Kultury, projekt jest realizowany dzięki wparciu klubu miłośników kina rosyjskiego „Horyzont” przy Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.