15 marca w małej sali Klubu Bolko zabrzmią nietypowe instrumenty. Muzycy warszawskiego zespołu Naneli Lale zagrają na rebab, ud, ney, kanun – oryginalnych instrumentach tureckich. Odwiedzą Świdnicę na zaproszenie Świdnickiego Ośrodka Kultury i grupy Tantua.

Naneli Lale inspiruje się klasyczną muzyką ottomańską. Zespół wykonuje klasyczne makamy, czyli tematy tureckie z XVI i XVII wieku, improwizując na ich podstawie i tworząc na żywo niepowtarzalną atmosferę otomańskiego imperium muzycznego. Próbując nawiązać dialog kulturowy poszukuje wpływów tureckich w muzyce polskiej oraz elementów polskości w tureckich makamach. Grupa istnieje od 2011 roku i jest unikalna zarówno ze względu na wykonywaną muzykę jak i na instrumentarium. Zespół współpracuje z tureckim Attache Kulturalnym w Polsce.

Gospodarzem wieczoru, który rozpocznie występy na scenie, będzie świdnicka Tantua. Ich styl trudno określić jednym zdaniem. Inspiracje czerpią z różnych często skrajnie odmiennych gatunków muzycznych. Na pewno odnaleźć w nim można elementy muzyki etnicznej, folkowej czy world music. O tym, jak różnorodną muzykę tworzą, świadczy fakt, że byli laureatami zarówno festiwali bębniarskich (Festiwal Frog w Gdyni), jak i przeglądów poetyckich w Oleśnie czy Szklarskiej Porębie.

Koncert rozpocznie się w sobotę 15 marca o godzinie 20:00 w Klubie Bolko (wstęp od 19:30). Bilety w cenie 5 zł i 10 zł (ulgowe i normalne) będzie można kupić wyłącznie przed koncertem. Więcej informacji oraz próbki muzyki można znaleźć na stronie wydarzenia.

Naneli Lale foto: Jan ven Der Saar