W ramach XVIII Dni Gór zapraszamy w środę 27. listopada o godzinie 18:00 do Galerii 44 ratuszowej, gdzie odbędzie się pokaz filmów górskich Reel Rock 6.


Pełen program XVIII Dni Gór 2013

Origins: Obe and Ashima

Historia 9-letniej dziewczynki z Nowego Jorku, która święci zaskakujące sukcesy w bulderingu. Pod okiem troskliwego trenera – Obe Carriona – człowieka, który niegdyś razem z Chrisem Sharmą znajdował się na wspinaczkowym topie, pokonuje kolejne stopnie wspinaczkowej kariery. Obe zabiera ją do mekki amerykańskiego bulderingu – Hueco Tanks w Teksasie – gdzie dziewczynka, dotychczas trenująca na sztucznych obiektach, będzie miała szansę zmierzyć z naprawdę trudnymi przystawkami. Czy uda jej się przejść przez ten swoisty rytuał przejścia i pokonać problemy o trudnościach dochodzących do V12 ( ~ VI.7+)?

Race for The Nose

Zmagania o ustanowienie najlepszego czasu na legendarnej drodze the Nose, biegnącej najbardziej ewidentną formacją El Capitana, to jedna z dziwniejszych konkurencji wspinaczkowych. Przez ostatnie 50 lat wielu utalentowanych wspinaczy dokładało wszelkich starań by pobić osiągnięty poprzedników wynik choćby o kilka minut. Tym razem zobaczymy czy i Deanowi Potterowi i Seanowi Leary’emu uda się poprawić istniejący rekord na tej prawie 1000-metrowej drodze. By tego dokonać będą musieli poruszać się naprawdę szybko. Ich poprzednicy wspięli się bowiem na szczyt El Capitana w ciągu 2 godzin i 37 minut.

Sketchy Andy

Andy Lewis to dziwny człowiek. Boją się go nawet najbliżsi znajomi, choć wydaje się, że on sam nie zna strachu. Przechadza się bez asekuracji na cienkim na dwa palce slacku rozwieszonym w potężnym kanionie, skacze na spadochronie (który nie zawsze zdąży się otworzyć w odpowiednim momencie) ze zbyt niskiej wysokości albo wykonuje salta i inne dziwaczne akrobacje podczas treningów w parku. Czy i tym razem uda mu się podołać wszystkim ryzykownym próbom, na które narazi swoje ciało i pozostać przy życiu?

Ice Revolution

Dwóch weteranów wspinaczki lodowej – Will Gadd oraz Tim Emmett – chce zrealizować swoje marzenie o poprowadzeniu najtrudniejszej na świecie drogi lodowej. Będzie wiodła po kruchym lodzie oblepiającym przewieszone ściany jaskini znajdującej się za wodospadem Helmckena w Brytyjskiej Kolumbii. Czy uda im się pokonać ponad 150 metrową drogę?

Project Dawn Wall

El Capitan w Yosemitach to formacja słynąca z bardzo trudnych dróg klasycznych i hakowych. To również mekka amerykańskiej wspinaczki wielkościanowej. Tommy Caldwell, znający tę górę jak własną kieszeń wraz z Kevinem Jorgesonem kilka lat temu podjęli się poprowadzenia najtrudniejszej klasycznej drogi na szczyt. Dotychczas udało im się wykonać wszystkie ruchy i pokonać wszystkie wymagające miejsca, ale nie mieli jeszcze złożyć ich w całość i okazji przejść całej drogi, od dołu do góry. Wraz z nadejściem wiosny podejmują tę próbę. Czy uda im się pokonać klasycznie ponad 1000-metrową ścianę, na której trudność licznych wyciągów dochodzi do poziomu VI.6?

Cold

W ciągu ostatnich 26 lat 16 wypraw bezskutecznie próbowało zdobyć jakikolwiek pakistański ośmiotysięcznik w zimie. W lutym 2011 Simone Moro, Denis Urubko i Corey Richards, mimo dochodzących do -50*C mrozów oraz potężnej lawiny, weszli na szczyt Gasherbrum II stając się tym samym pierwszymi ludźmi, którym udało się zrealizować to nieziemskie marzenie wielu alpinistów. Dodatkowo Richards zdołał uchwycić zarówno blaski jak i cienie tej przygody, w swoim surowym i poruszającym, pierwszoosobowym dokumencie o współczesnym super-alpinizmie.