Autana 
Leo Houlding zdobywa szczyt Autana.

Podróżnik Leo Houlding powrócił z wyprawy w głąb puszczy amazońskiej w Wenezueli. Leo wraz z przyjaciółmi z teamu oraz producentem filmowym Alastairem Lee, podjął się zdobycia jako pierwszy wschodniej ściany Cerro Autana (1400m), jednej z najbardziej odległej i groźnej góry. W wyprawie udział wzięli : Leo Houlding, Jason Pickles, Stanley Leary, Alastair Lee, David Reeves, Yupi Rangel oraz Alejandro Lamus. Ekspedycja była wspierana przez outdoorową firmę Berghaus Ltd.

Cerro Autana zbudowana z kwarcu i piaskowca, położona jest w sercu amazońskiej dżungli w zachodniej części Wenezueli. Lokalni Indianie Piaroa uważają, ją za świętą górę, z której wywodzi się życie. Ze względu na swój status oraz bliskość do granicy kolumbijskiej, dostęp do góry jest właściwie zabroniony, a okolica niezwykle niebezpieczna i trudna do ochrony na poziomie krajowym i lokalnym.

Punktem wyjściowym ekspedycji były granice miasta Puerto Ayacucho. Samochodem lub samolotem łatwo tam dotrzeć z Caracas (stolica Wenezueli). Z Puerto Ayacucho cała ekipa łodzią udała się w ośmiogodzinną przeprawę przez rzekę Rio Orinoco oraz jej dopływ Rio Autana, by dotrzeć do wspólnoty Ceguera. Po otrzymaniu błogosławieństwa od lokalnego szamana oraz uczestniczeniu w niezapomnianej ceremoni Yopo, rozpoczęli czterodniowy trekking przez dziewiczą dżunglę, by wytyczyć szlak i wykonać skok base jump z wschodniej ściany góry Autana.

Dżungla stanowiła dla niewtajemniczonego zespołu ciągłe wyzwanie. 100% wilgotności, 35 stopni ciepła, gwałtowne ulewy połączone z atakami komarów, mnóstwo much i niezliczone gatunki mrówek, stanowiły tylko tło dla czyhających na każdym kroku ptaszników, skorpionów i śmiercionośnych węży.

W momencie, gdy dotarli do ściany ich podróż nabrała zupełnie innego aspektu. Początkowa wspinaczka spowolniona była przez liczną roślinność. Gdy tylko warunki na ścianie sie poprawiły Leo wraz z Picklesem oraz Learym wspięli sie ponad ścianę dżungli i udali do bardzo rzadko odwiedzanych jaskiń Autana (Cuevo Autana). Najwyżej na świecie położony system jaskiń.

Jaskinie wielkości katedry z czystą górską wodą, niebiańskie widoki i dzikość dżungli rozpościerająca się aż po sam horyzont. Powyżej jaskiń ściana stała się bardzo stroma, ale wytrwałość całego zespołu zaowocowała zdobyciem szczytu.

Komentarz Leo Houldinga:
“To była naprawdę wyprawa do zaginionego świata. Było tak wiele niewiadomych i zagrożeń. Emocje jedyne w swoim rodzaju i nie zapomniane do końca życia. Gdyby nie lokalizacja góry w tak odległym i niedostępnym miejscu, jaskinie Autana były by zaliczone do kolejnego cudu świata.

“Wspinaczka ta dostarczyłam nam dokładnie tego czego się spodziewaliśmy i jeszcze o wiele więcej. To była przygoda, której nikt z nas nie zapomni. Indiana Jones byłby z nas dumy. „

Źródło: http://www.berghaus.pl
Film z ekspedycji – produkcja i reżyseria Alastair Lee „Autana – first acent in the lost Word” będziemy prezentować w czwartek 21.11. o godzinie 18:30.