Powrót
Archiwum

DDKF „Okiem Młodych”: wyprawa na Antarktydę

Data

10 Grudnia 2015

Godzina

godz. 18:00

Miejsce

Miejska Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida, ul. Franciszkańska 18, Świdnica

Bilety

wstęp wolny

Organizator

Świdnicki Ośrodek Kultury

Oprócz pingwinów spotkamy tu najbardziej kolorowe postaci z całego świata. Choć warunki nie sprzyjają zamieszkaniu, Antarktyda działa jak magnes na naukowców, badaczy i spragnionych przygody podróżników. W czwartek, 10 grudnia, zapraszamy na świąteczny pokaz specjalny Dokumentalnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Okiem Młodych”, podczas którego wybierzemy się najbielszy kontynent świata. Pierwszy sezon klubu pożegnamy seansem „Spotkań na krańcach świata” – nagrodzonego Oscarem filmu autorstwa austriackiego mistrza kina, Wernera Herzoga. Uwaga: wyjątkowo pokaz będzie miał miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. K . Norwida.

Antarktyda od dawna nie jest już dzikim lądem. Mimo skrajnie nieprzyjaznego klimatu, spotkamy to mniejsze i większe stacje badawcze, które przyciągają najbardziej nietypowe postaci z całego świata. Herzog przygląda się niezwykłej tkance społecznej, jaka funkcjonuje na kontynencie: wydaje się, że nie znajdziemy tu ani jednej normalnej osoby. Wszyscy, którzy znajdowali się gdzieś na marginesie życia społecznego w swoich rodzinnych stronach, tutaj są większością, wspólnie tworząc barwną mozaikę. Spotykamy więc szalonych naukowców, ekscentrycznych poszukiwaczy i podróżników, którzy znaleźli nowy dom na – wydawałoby się – kontynencie niezdatnym do jakiegokolwiek zamieszkania.

Herzog w mistrzowski sposób przeplata historie swoich bohaterów z majestatyczną przyrodą Antarktydy. Na kinomanów czeka podwójna uczta – oprócz nietuzinkowych postaci, na ekranie widzimy też wizualny spektakl; widowisko, gdzie sprawy przyziemne przeplatają się z pytaniami o istotę życia. Co jednak najważniejsze – do całej opowieści Herzog przemyca mnóstwo humoru.

Na DDKF „Okiem Młodych” zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa.

Kadr z filmu Spotkania na krańcach świata

Newsletter

Bądz zawsze na bieżąco, zapisz się do newslettera!

bilety na Festiwal Bachowski i Teatr na czasie już w sprzedażywięcej
+