CZAS NA TEATR – TEATR NA CZASIE

11-14 września 2015

 Rok 2015 to czas przeróżnych teatralnych jubileuszy. Przede wszystkim hucznie świętowane 250-lecie teatru publicznego w Polsce ale także setna rocznica urodzin wybitnego reżysera – Tadeusza Kantora oraz 130-sta rocznica urodzin Witkacego. Świdnica również dokłada swoją cegiełkę do teatralnych jubileuszy ponieważ w tym roku obchodzimy 70-lecie świdnickiego teatru. Nie każdy wie, ale zaraz po II wojnie światowej funkcjonował w Świdnicy profesjonalny teatr, który dawał nawet 15 premier rocznie a na jego deskach występowały gwiazdy wielkiego formatu.

Można by więc rzec, że teatr jest na czasie. Świdnicki Ośrodek Kultury ma piękną odpowiedź na taką okoliczność – CZAS NA TEATR – TEATR NA CZASIE.

Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem będzie pokaz “Trylogii” w reżyserii Jana Klaty (13 i 14.09)

CZAS NA TEATR – TEATR NA CZASIE to cykl wydarzeń teatralnych, którego istotą jest powiązanie i pokazanie form artystyczno-edukacyjnych  (konkursy, koncerty, warsztaty, spotkania autorskie, spektakle, performance, dyskusje). Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem będzie pokaz “Trylogii” w reżyserii Jana Klaty. Dokładnie tak – krakowski Stary Teatr przyjedzie do Świdnicy z jednym z najgłośniejszych spektakli ostatnich lat. Zderzenie klasyki z niebanalną interpretacją reżyserską Klaty.

Integralną częścią projektu są spotkania z aktorami, Salon Poezji Anny Dymnej czy performatywne czytanie dramatu „Sami Obcy” Alchemii teatralnej w przestrzeni świdnickiego dworca kolejowego. We wszystkie wydarzenia będą zaangażowane placówki oświatowe, organizacje pozarządowe oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku.  Na kilka wrześniowych dni wysoka kultura stanie się międzypokoleniowym wspólnym dobrem.

Integralną częścią projektu są spotkania z aktorami, Salon Poezji Anny Dymnej (13.09) czy performatywne czytanie dramatu „Sami Obcy” w przestrzeni świdnickiego dworca kolejowego (11.09)

19

Warto zaznaczyć, że CZAS NA TEATR – TEATR NA CZASIE jest zwieńczeniem ogromu pracy jaki wykonał ŚOK w ostatnich latach. Nie jest bowiem tak, że Stary Teatr przyjedzie do prowincjonalnego miasteczka pokazać spektakl dla mało wyrobionych osób. Dzięki temu, że w Świdnicy regularnie goszczą profesjonalne teatry (np. w ramach projektu „Teatr Polska”), w lato miasto zamienia się w małą stolicę teatrów ulicznych, a Alchemia Teatralna święci tryumfy w edukacji młodzieży, świdnicka publiczność jest krytyczna, odnajduje się bez problemu w trendach współczesnego teatru i ma okazję z nim obcować podczas wielu imprez organizowanych przez ŚOK.

CZAS NA TEATR – TEATR NA CZASIE będzie unikatowym projektem w skali kraju ale zarazem bardzo lokalnym przedsięwzięciem. Z pewnością przyczyni się do popularyzacji teatru i rozochoci świdniczan do prywatnych teatralnych poszukiwań. Kto wie – być może będzie impulsem do nawiązania do pięknych tradycji i odnowienia w Świdnicy teatru repertuarowego? Z pewnością czeka nas moc emocji i doznań. Do zobaczenia w Świdnicy już we wrześniu. Proszę państwa: Czas na teatr!