PURPLE / SCARLET – jubileusz 45-lecia!
W tym roku pierwsza płyta Closterkeller pt. „Purple” obchodzi już ćwierćwiecze swej premiery zaś tak ceniona przez wielu ze słuchaczy „Scarlet” ukazała się 20 lat temu. W sumie daje to tę jakże poważną liczbę 45. 😉 Zespół uczci to grając całe te dwie płyty na koncertach. Nie pominą ani jednego utworu…

CLOSTERKELLER

[Warszawa – atmospheric-dark rock]
www | facebook | myspace

CABINETH

[Zabrze – cold wave]
facebook | soundcloud

CLOSTERKELLER to czołowy przedstawiciel nurtu tzw. „klimatycznego” rocka na polskiej scenie. Rozpoczynali w 1988 roku, grając ciężką muzykę spod znaku brytyjskiej nowej fali.

Liderką zespołu jest Anja Orthodox – jedna z czołowych, polskich wokalistek rockowych, obdarzona charakterystycznym głosem, charyzmą i manierą wokalną, która uczyniła z niej wzorzec do naśladowania dla wielu młodych wokalistek rockowych. Teksty Anji – mroczna i pełna metafor poezja stanowią także bardzo ważny atut zespołu Closterkeller.

W ciągu lat swojej kariery zespół zyskał miano kultowej formacji sceny polskiej. Grono słuchaczy Closterkeller jest bardzo szerokie. Są lubiani zarówno przez starszych jak i młodszych, na koncerty przychodzi młodzież rekrutująca się zarówno ze środowisk tzw. metalowych, jak i gotyckich, rockowych aż do słuchaczy muzyki pop. Bierze się to niewątpliwie z dużej różnorodności stylistycznej utworów zespołu. Od czasów debiutu muzyka grupy przeszła ewolucję od chorych, zimnofalowych brzmień, poprzez flirt z ciężkim metalem do psychodelicznego, nieco „zakręconego” pop-rocka z elementami gotyku.

Mimo tej różnorodności Closterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny, charakterystyczny styl i jest zespołem wyróżniającym się od innych w pierwszej lidze polskiego rocka. Od wielu lat niezmiennie plasują się w czołówce najpopularniejszych zespołów rockowych pomimo, że grają muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a ich najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory.

CABINETH powstał w 2011 roku w Zabrzu. Jest to zimnofalowe, post-punkowe trio.

W listopadzie 2014 Cabineth zarejestrował promocyjny mini-album „Nierealna” zawierający 4 autorskie utwory, który następnie wydał własnym nakładem. Zespół miał do tej pory przyjemność dzielić scenę z takimi wykonawcami jak Le Fleur, Danse Macabre, Defekt Muzgó, Farben Lehre, Armia.

Zespół Cabineth nagrał w marcu 2015 materiał na swój debiutancki album „Deneb” w Art Studio „Oho” w Tarnowskich Górach. Za realizację nagrań oraz produkcję płyty odpowiada Adam Pyrek.

Prapremiera płyty odbyła się na festiwalu studenckim „Anomalia” w Gliwicach.

Utwór „Hypersonic” pochodzący z nowej płyty dotarł po dwóch tygodniach na pierwsze miejsce Rockowej Listy Przebojów Radia Aspekt.

151114 Closterkeller