Trutnowski Cirk-UFF w tym roku wystąpi w australijskich barwach  

Trutnov, leżący zaledwie 16 km od granicy polskiej, stanie się na początku czerwca świętem miłośników adrenaliny, euforycznej zabawy oraz sztuki eksperymentalnej. Festiwal cyrku Cirk-UFF już po raz siódmy stanie się miejscem spotkań najlepszych czeskich i światowych zespołów w tej branży. Artyści z różnych zakątków świata będą prezentować się w stolicy Podkarkonoszy od środy 31 maja do niedzieli 4 czerwca.

W tym roku organizatorzy zaprosili artystów z Australii. Widzowie będą mieli wyjątkową okazję zobaczyć nowy spektakl  Backbone wysoko cenionego australijskiego zespołu Gravity & Other Myths. „Miałem okazję widzieć premierę Backbone w połowie marca w Adelaide i muszę powiedzieć, że było to porywające a przy tym magiczne przedstawienie. Jedno z tych, którym są zachwyceni widzowie i krytycy. Cirk-UFF będzie, obok niemieckiego Recklingausenu, jednym z dwóch miejsc, gdzie będzie można zobaczyć ten spektakl w Europie”, powiedział dyrektor festiwalu Cirk-UFF Libor Kasík.

Kolejną atrakcją dla szerokiej publiczności będzie spektakl Déluge francuskiego zespołu Compagnie Sans Gravité. „Chodzi o mieszankę nowego cyrku i nowej magii. Tematem przedstawienia jest historia genialnego a równocześnie szalonego wynalazcy, którego eksperymenty doprowadzają do  spektakularnej katastrofy”, wyjaśnia Libor Kasík.

W tym roku odbędzie się też pod hasłem Czech Showcase przegląd czeskiego nowego cyrku. Oprócz znanych zespołów jak Cirk La Putyka, pojawią się trupy takie jak Batacchio, czy Losers Cirque Company. Cirk-UFF zaprezentuje także kilka premier. Bratři v tricku (Bracia w koszulce) przygotowują dla Cirk-UFF Běžkařská odyssea  (Biegową Odyseję), Cirkus Tety (Cyrk Cioci) i przedstawi swój nowy show Hrdinky (Bohaterki), przygotowywany w reżyserii i dramaturgii  niedawno nagrodzonego Thálie Radima Vizvára.

Cały program festiwalu, opracowany graficznie już po raz czwarty przez malarza i artystę komiksowego Jiříego Grusa, jest do dyspozycji na stronie internetowej cirkuff.cz, sprzedaż biletów, w tym karnetów,  na  Cirk-UFF rozpoczęto już 10 kwietnia.

Cirk-UFF jest realizowany w centrum UFFO, a ponadto na trutnowskich ulicach i w namiotach cyrkowych. UFFO (Społeczny Ośrodek Kultury i Czasu Wolnego w Trutnovie), to unikatowy i wielofunkcyjny obiekt kulturalny w Trutnowie. Budynek, który nazwano na cześć trutnowskiego poety  Uffo Horna, otrzymał prestiżową nagrodę w czeskim konkursie architektonicznym, Budynek Roku, gdzie wygrał z pośród 42 zgłoszonych projektów. Ujęty też został w rankingu 168 najciekawszych światowych budynków kulturalnych.