Powrót
Archiwum

Alchemia teatralna – pokaz „BAL” i rozstrzygnięcie konkursu „Sztuka teatralna”

Data

20 Czerwca 2018

Godzina

godz.19.00

Miejsce

sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury, Rynek 43

Bilety

wstęp wolny

Organizator

Świdnicki Ośrodek Kultury

Jeśli prawdziwym powodem napisania poematu „Bal w Operze” był sprzeciw Tuwima wobec rodzącego się w latach trzydziestych faszyzmu, to naszym, Alchemii, impulsem do wybrania tego tekstu jest wpisana w ten pamflet niezgoda na zezwierzęcenie obecnego świata, pełnego pogoni za władzą, pieniądzem, seksem czy kiczowatością.

Dla teatru doskonałym materiałem jest zestawianie obok siebie nastroju wysokiego z niskim, patosu z trywialnością, a tak się dzieje we wszystkich jedenastu częściach tego poematu z 1936 roku.

Całość utworu nie jest możliwa dla Alchemików do wystawienia, dlatego też skupiono się na wybranych  fragmentach, które zawierają w sobie określoną muzyczność, ton błazenady, żartu i obrazy całkowicie fantastyczne, z pogranicza snu.

Świat groteski, absurdu, wyrazistości przekazu, pełen inwektyw, potocyzmów, makaronizmów utrzymanej w konwencji nieustannej zabawy i tytułowego balu jest świetnym materiałem do pracy warsztatowej dla ekspertów od dźwięku (Strycharski) ruchu (Dajewski) i techniki aktorskiej (Chrząstowski).

Czy owocem tych działań będzie spektakl – satyra ujęta w groteskę o katastroficznym wymiarze, zgodną z duchem autora „Balu”, przekonamy się w dniu kolejnej, alchemicznej premiery.

Zapraszamy – 20 czerwca, na godz.19.00 do sali teatralnej SOK, wówczas też rozstrzygniemy konkurs  SZTUKA TEATRALNA

ZAPRASZAMY

Projekt Alchemia teatralna dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kulturyministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego logo

Newsletter

Bądz zawsze na bieżąco, zapisz się do newslettera!