Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na koncert w ramach 26. ŚNJ
„ADEAMA & SECOND LINE”.

26.04.2019
bramka 19.00, start 19.15
Klub Bolko, Pl. Grunwaldzki 11, Świdnica
bilet: 20 zł

KUP BILET

 

Second Line
Nazwa zespołu ma długą tradycję i pochodzi z amerykańskiej kolebki jazzu i bluesa, z Nowego Orleanu.
“(…) Na pogrzebach w Nowym Orleanie atmosfera smutku trwa dopóty, dopóki trumna nie zostanie spuszczona do grobu, a pastor nie wypowie sakramentalnego: “Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Kiedy zmarły znajdzie się już sześć stóp pod ziemią, orkiestra rozpoczyna jedną z tych starych melodii w rodzaju Didn`t He Ramble i wszystkich uczestników pogrzebu opuszcza przygnębienie.(…) W miarę rozgrzewania się orkiestry wszyscy zaczynają się kołysać, a zwłaszcza ci, którzy przyłączają sie do orszaku pogrzebowego po drodze. Tworzą oni tak zwaną “second line” (drugą linię); może należeć do niej każdy przechodzień mający ochotę posłuchać muzyki. Przyciąga ich specyficzna atmosfera, jaka towarzyszy tym pogrzebom i chęć zobaczenia, co będzie się działo. Niektórzy idą tylko parę ulic, inni nie odstępują orkiestry aż do zakończenia całej ceremonii.”
„Moje życie w Nowym Orleanie – Louis Armstrong”Zespół funkcjonuje na rynku muzycznym od wielu lat. Jego liderem jest wrocławski muzyk sesyjny, gitarzysta, pedagog muzyczny Marek Waszczyński. Zespół przechodził wiele transformacji stylistycznych od blues`a do rocka i fusion, prezentując kompozycje własne i standardy bluesowe, jazzowe i rockowe. Wielką siłą zespołu jest warsztat grających w nim muzyków, który pozwala na zaskakujące słuchaczy, improwizowane podróże. W 2018r. do zespołu dołaczyła brytyjska wokalistka Adeama ( czt. Adjama) wnosząc do muzyli Second Line wielką energię i bluesowo-soulowy feeling.
Adeama pochodzi z muzycznej rodziny. Jej mieszkający obecnie na Jamajce ojciec był znanym pianistą zespoły Third World, a mama wspomagała wokalnie takie gwiazdy muzyki, jak Chaka Khan, Whitney Houston czy Gary Moore. Talent muzyczny, energia i oryginalna uroda Adeamy zjednują jej liczne grono fanek i fanów. Obok Adeamy i Marka Waszczyńskiego Second Line tworzą:
– Marek Błaszczyk – grający na gitarze basowej muzyk znany m.in. z występów w Walk Away, Ryszardem Rynkowskim, Alex Band.
– Paweł Ostrowski – perkusista, muzyk sesyjny, współpracownik i redaktor czasopism muzycznych, autor podręczników dla perkusistów.
– Tomasz Dura – gitarzysta sesyjny wspomagający na scenie i studio wielu wykonawców poczynając od szantowego Za Horyzontem, kończąc na rockowym ACE Cover Band.

Adeama & Second Line, to blues, soul, jazz i rock podane w energetyczny i pełen emocji sposób. Muzycy przeplatają piosenki w wykonaniu adeamy utworami instrumentalnymi autorstwa Marka Waszczyńskiego i standardami z repertuaru Johna Scofielda, czy Robbena Forda.