Spośród 64 krótkometrażowych filmów dokumentalnych autorstwa twórców do 30. roku życia, komisja selekcyjna wybrała 17 dokumentów, które wezmą udział w konkursie VI Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy. Swoje produkcje przesłali zarówno amatorzy, filmowcy niezależni, jak i uczniowie oraz absolwenci szkół filmowych.

W tym roku wśród twórców zakwalifikowanych filmów przeważają kobiety. Pośród autorów wyselekcjonowanych tytułów znalazło się 13 kobiet i 8 mężczyzn. Aż 14 dokumentów przysłali Dolnoślązacy. Po raz pierwszy do ścisłego konkursu zakwalifikował się film autorstwa świdniczanina – Mateusza Pradelskiego.

Nadesłane na konkurs filmy będą walczyć o 3 tys. złotych oraz główną nagrodę – „Złote Oko”. O zwycięstwie zadecyduje jury, w skład którego wejdą: przewodniczący Tadeusz Sobolewski (krytyk filmowy i publicysta), Jędrzej Morawiecki (reportażysta i dziennikarz) oraz Paweł Wysoczański (wychowany w Świdnicy reżyser filmów dokumentalnych). Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy zostanie przyznana również nagroda Dyrektora Świdnickiego Ośrodka Kultury, a także Międzynarodowego Jury Młodzieżowego –  złożonego z dwójki młodych ludzi z niemieckiego Biberach i dwójki świdnickich uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Nowością jest także specjalna nagroda Aresztu Śledczego w Świdnicy, o przyznaniu której zadecydują sami aresztanci. Jak co roku, swojego faworyta wybierze też festiwalowa publiczność.

Konkursowe filmy będą wyświetlane w dniach 20 – 21 września w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury, a wręczenie nagród nastąpi w niedzielę, 22 września.

Na szóstą edycję Festiwalu „Okiem Młodych” zapraszamy już od 19 września. Więcej szczegółów na www.okiemmlodych.pl.

lista zgłoszonych filmów // lista zakwalifikowanych filmów