Świdnicki Ośrodek Kultury i Agencja Zegart zapraszają na wernisaż wystawy malarstwa Waldemara Pawlikowskiego „Pejzaż” oraz recital piosenki poetyckiej w wykonaniu autora wystawy.

9.12.2017
godz. 18.00 Galeria Fotografii, Rynek 44
Wstęp wolny

https://www.facebook.com/events/700934933437546/

PEJZAŻ
Waldemar Pawlikowski, ur. w 1967 r. w Gubinie. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Mieczysława Ziomka. Malarz, kompozytor, autor tekstów piosenek, gitarzysta, wokalista, kurator wielu wystaw. Od 2000 r. prowadzi galerię „Ratusz” przy Gubińskim Domu Kultury. Laureat Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (1988 – 2009), Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie (2009), nagrody kulturalnej im. Corony Schroter (2009), pierwszej nagrody w polsko–niemieckim konkursie malarskim – „Sztuka i Środowisko” (Gubin – Guben 2007), nagrody głównej w dziedzinie malarstwa „Salonu Jesiennego” 41 Otwartego Przeglądu Plastyki Województwa Lubuskiego – Żary 2017.

Na wystawę składają się prace powstałe na przestrzeni kilku ostatnich lat, wykonane w technice olejnej i pastelowej. W. Pawlikowski upodobał sobie rodzimy pejzaż. Obrazy w jego wykonaniu to niezwykle szlachetna afirmacja urody i bogactwa natury. Fragmenty często nadrzecznego pejzażu, stały się dla niego polem poszukiwań własnej wersji malarstwa, wynikającej z tradycji realizmu i monetowskiego luminizmu. Artysta pozostaje wierny realistycznemu widzeniu świata, nawiązując wprost do tradycji polskiego malarstwa krajobrazowego. Obrazy olejne, powstałe podczas plenerów malarskich, są naładowane energią i walką z czasem, aby uchwycić niepowtarzalny, trwający chwilę, błysk światła. Natomiast w pastelach można odnaleźć oniryczny charakter jego prac, w których światło przeobraża się w kolor, a kolor utożsamia się ze światłem. Stanowi to znakomity przykład intuicyjnie wyczutej ambiwalencji, właściwej sztuce malowania. To przejaw napięcia pomiędzy chęcią odtworzenia zjawisk natury, a imperatywem tworzenia obrazu, akcentującego swą odrębność, swą wewnętrzną strukturę.
                                                                                       Dr Iwona Peryt – Gierasimczuk