51 Festiwal Wratislavia Cantans – koncert Ojcowie i synowie

Strona główna/Muzyka/51 Festiwal Wratislavia Cantans – koncert Ojcowie i synowie

51 Festiwal Wratislavia Cantans – koncert Ojcowie i synowie

Świdnicki Ośrodek Kultury i Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu zapraszają na koncert Ojcowie i synowie w ramach 51 Festiwalu Wratislavia Cantans.

17 września 2016
sobota, godz. 19:00
Kościół Pokoju
pl. Pokoju 6, Świdnica

Cennik:
N 25 zł/U 15 zł

Ojcowie i synowie

Wykonawcy:
Giovanni Antonini – dyrygent, flet podłużny
Il Giardino Armonico
Lydia Teuscher – sopran
Benoit Arnould – baryton
Stefano Barneschi – skrzypce
Ewa Pieronkiewicz – alt
Łukasz Wilda – tenor

Program:
Wilhelm Friedemann Bach Symfonia F-dur na smyczki i b.c. F. 67
Joseph Haydn Koncert skrzypcowy G-dur Hob.VIIa:4
Carl Philipp Emanuel Bach I Symfonia G-dur na smyczki i b.c. Wq 182/1, H. 657
***
Georg Philipp Telemann Koncert C-dur na flet podłużny, smyczki i b.c. TWV 51:C1
Johann Sebastian Bach Selig ist der Mann, BWV 57

Słynny włoski zespół muzyki dawnej Il Giardino Armonico pod dyrekcją Govanniego Antoniego uzupełni program 51. edycji festiwalu Wratislavia Cantans o dzieła kolejnych słynnych twórców z rodziny Bachów – Wilhelma Friedemanna i Carla Philippa Emanuela. Tym razem, w przeciwieństwie do koncertu Vox Luminis, prezentującego twórczość wokalną przodków słynnego Johanna Sebastiana, czas na muzykę przeznaczoną na same instrumenty.

Johann Sebastian Bach zadbał o gruntowną edukację muzyczną swoich synów, którzy szybko rozpoczęli karierę. Cieszyli się niezwykłym powodzeniem i popularnością wśród ówczesnych słuchaczy – o dziwo, większą niż ich ojciec, w którego muzyce świat zakochał się dopiero w XIX wieku dzięki Felixowi Mendelssohnowi. Sami synowie kantora z Lipska, choć go cenili, to często wspominali, że przypomina on „starą i niemodną już perukę”. Określenie to, niezbyt eleganckie, jest jednak w pełni zrozumiałe – w czasie, gdy synowie odkrywali najnowsze wówczas techniki kompozytorskie, łącząc barok z rodzącym się klasycyzmem, ojciec nadal komponował w stylu tradycyjnym. Największą popularnością wśród słuchaczy cieszyli się oczywiście dwaj najstarsi synowie Johanna Sebastiana. Wilhelm Friedrich Bach został uznany przez swojego ojca za najzdolniejszego z synów. Tworząc niezwykle nowatorskie jak na tamte czasy utwory, pragnął udowodnić słuchaczom, że sławę swoją zyskuje dzięki umiejętnościom, a nie nazwisku. Potrzeba ciągłego odkrywania nowości w muzyce towarzyszyła również Carlowi Philippowi Emanuelowi – z tego też powodu po wielu latach zrezygnował on z nudnej i ograniczającej pracy nadwornego kompozytora Fryderyka II i przeniósł się do Hamburga, gdzie rozwinął skrzydła.

Uzupełnieniem programu piątkowego koncertu Il Giardino Armonico będą dzieła Georga Philippa Telemanna i Josepha Haydna. Ten pierwszy z rodziną Johanna Sebastiana Bacha był związany także na gruncie prywatnym – został ojcem chrzestnym Carla Philippa Emanuela. Twórczość drugiego z wymienionych kompozytorów reprezentuje już styl klasyczny, który niewątpliwie nie powstałby bez muzyki synów lipskiego kantora.   (z mat. NFM)

IGA_01

 

 

 

 

 

 

 

 

Il Giardino Armonico, fot. archiwum zespołu

2016-08-04T12:10:12+02:0017 września, 2016|Muzyka|