Świdnicki Ośrodek Kultury i Agencja Zegart zapraszają na wernisaż wystawy fotografii Erazma Wojciecha Felcyna „Rosarium”.

12 marca, Galeria Fotografii, Rynek 44, godz. 18

Erazm Wojciech Felcyn, mieszkaniec Gdańska, urodził się 7.03.1946 r. w Bydgoszczy.   Po studiach na  Politechnice Gdańskiej (1964-1970) podjął pracę w macierzystej uczelni, gdzie w 1981 r. uzyskał stopień doktora nauk chemicznych. Od 1983 r. jest prywatnym przedsiębiorcą. Współwłaściciel i członek zarządu założonej w 1989 r. firmy CREON, która się specjalizuje w wentylacji, klimatyzacji i ogrzewaniu powietrznym.

W latach 1964 – 68 fotoreporter, a następnie redaktor naczelny  Ilustrowanego Magazynu Studentów PG „Kronika Studencka”. Współzałożyciel studenckich grup fotograficznych HOMO i ŻAK. Członek Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego (1970 – 76). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, od 2005 r.

Zadebiutował w 1965 r.  indywidualną wystawą „Na szlaku” w jednym z klubów studenckich Gdańska. W następnych latach wziął udział w licznych konkursach i wystawach w kraju i na świecie (m.in. Australia, Wielka Brytania, Niemcy, Hong-Kong, Brazylia i Austria), zdobywając szereg medali i prestiżowych wyróżnień.

Do swych ważniejszych osiągnięć zalicza, mającą prekursorski charakter autorską wystawę „Dzieci Nieprzetartego Szlaku”  (Gdańsk, 1972, wspólnie z Leszkiem Pękalą), poświęconą dzieciom specjalnej troski. Oprócz tego m.in. cykl portretów kaszubskich „Żebe wrócył ten czas” (stała ekspozycja w Muzeum Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich). Wspólnie z żoną (Katarzyna Sikora-Felcyn) stworzył barwną kolekcję pejzaży „Mazury z kokpitu”, która była kilkukrotnie eksponowana w kraju i za granicą. Jest także współautorem zdjęć  – z Niną Smolarz i Stefanem Figlarowiczem –  do wystawy „U Maryny Bal 1968”, nawiązującej do wydarzeń marcowych (Muzeum Narodowe – Gdańska Galeria Fotografii). W latach 2003 – 11 stworzył kolekcję  zatytułowaną „Inwazja – subiektywny portret śmieci”, która była prezentowana m.in. w bydgoskim Muzeum Fotografii. Jest autorem licznych prac o charakterze eksperymentalnym, w tym cykli „Szukając samego siebie”, „Creonale”, „W obliczu przyszłości”.

Kolekcja „Rosarium” (2014) jest owocem penetracji obszaru leżącego pomiędzy fotografią klasyczną, a grafiką cyfrową. Wystawa fotografii z tej kolekcji była prezentowana już m.in. w: Koszalinie, Kościerzynie, Kutnie i Bydgoszczy, a w br. będzie jeszcze m.in. w Sopocie, Wałbrzychu i Gdyni oraz w Aschaffenburgu (Niemcy). Prezentację w Świdnickim Ośrodku Kultury przygotowała Agencja Zegart.

rosarium

IMG_0062a2w2m IMG_0686a4wm