Powrót
Archiwum

„Rowery kontra samochody” – Dokumentalny Dyskusyjnu Klub Filmowy „Okiem Młodych”

Data

24 Listopada 2015

Godzina

18.00

Miejsce

Świdnicki Ośrodek Kultury, Rynek 43

Bilety

WSTĘP WOLNY

Organizator

Świdnicki Ośrodek Kultury

Czy rower może być dobrą alternatywą dla samochodu? Listopadowe spotkanie Dokumentalnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Okiem Młodych”

W najbliższy wtorek, 24 listopada o 18:00, zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Dokumentalnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Okiem Młodych”. Tym razem zastanowimy się nad kondycją transportu w mieście, a punktem wyjścia do rozmowy będzie film „Rowery kontra samochody” w reżyserii Fredrika Gerttena.

Po naszej planecie jeździ już ponad miliard samochodów, a według prognoz do 2020 roku ta liczba ma się podwoić. Auto ma też potężny wpływ nie tylko na środowisko, ale też na planowanie przestrzenne miast, gdzie komunikacja publiczna, rowerzysta i przechodzień schodzą na dalszy plan. Są jednak na świecie miejsca, w których rower jest jednym z najpopularniejszych środków transportu – jak Kopenhaga czy Amsterdam. Czy w dobie pędzącej globalizacji i coraz większych wyzwań dla transportu jednoślad może okazać się dobrym rozwiązaniem na odkorkowanie miast, poprawę jakości środowiska, a przede wszystkim – stać się naturalną alternatywą dla samochodów?

W swoim filmie Fredrik Gertten zabiera nas w podróż dookoła świata, pokazując różnorodne formy organizacji ruchu w ośrodkach miejskich. Odwiedzamy między innymi São Paulo, Toronto i Kopenhagę, poznając innowacyjne formy przystosowania infrastruktury dla rowerzystów. Co jednak najważniejsze – Gertten na swojej drodze spotyka ludzi, którzy podkreślają, że rower może być pełnoprawnym, zdrowym środkiem transportu – nie tylko do rekreacji.

Kadr z filmu Rowery kontra samochody

 

10 grudnia zapraszamy na świąteczny pokaz specjalny, wieńczący tegoroczny sezon DDKF „Okiem Młodych”. Wyświetlimy wtedy nagrodzony Oscarem film Wernera Herzoga „Spotkania na krańcach świata” – podróż na piękną Antarktydę, w której reżyser przygląda się niezwykle barwnym mieszkańcom kontynentu.

Newsletter

Bądz zawsze na bieżąco, zapisz się do newslettera!

bilety na Festiwal Bachowski i Teatr na czasie już w sprzedażywięcej
+