
PATRONAT HONOROWY

PROGRAM
21 marca 2025 r.
piątek
godz. 15.30
ROWEREM PRZEZ INDIE I NIE TYLKO… ULTRA KOLARSTWO – SPORT I PODRÓŻOWANIE
Krzysztof Fechner | spotkanie
Pochodzący z Zielonej Góry, mąż, ojciec nastolatka oraz kierowca autobusu miejskiego, a po godzinach – ultrakolarz, który nie boi się największych wyzwań. Jak sam przyznaje wyścigi dla niego są jak Mont Everest dla himalaisty, samotny rejs dookoła świata dla żeglarza, nurkowanie głębinowe na jednym wdechu na 200 metrów. Jego zdaniem marzenia nie mają granic. Trzeba je spełniać. I znów marzyć… Podejmować się nowych zadań, bo nie znamy granic swojego organizmu. Nie wyobraża sobie życia w kapciach, na kanapie z pilotem w ręku. Dlatego ciągle mu mało… Ciągle powtarza sobie, że da radę. A przecież lekko nie jest, gdy trzeba się zmierzyć z tym, co dla zdecydowanej większości ludzi jest nie do pokonania. Najważniejsze osiągnięcia to 2. miejsce w Polsce w kategorii solo Race Around Poland 2022 – 3600 km i 30 000 m przewyższeń; 2. miejsce na świecie – pierwszy Europejczyk w historii tego wyścigu Race Across India 2024 – 3758 km, 8. miejsce na świecie ukończony w limicie czasowym 12 dni Race Across America 2023 – 4881 km
godz. 18.30
MONGOLIA – TAM, GDZIE ŻYJĄ OSTATNI NOMADZI
Teresa Tokarz | prelekcja
https://www.instagram.com/zaczynajacodmarzen/
Przestrzeń. Niezmierzona i nieokiełznana. Surowa i piękna. MONGOLIA. Kraina, w której życie mieszkańców wyznacza rytm natury. Bezkresny step, pachnąca ziołami tajga, ośnieżone szczyty Ałtaju, złocista pustynia Gobi. Miliony zwierząt. Słonawy smak herbaty z mlekiem. Gery bogato zdobione kolorowymi dywanami i szamańskimi amuletami. Nomadzi, którzy kilka razy w roku pakują cały swój dobytek i ruszają w poszukiwaniu pastwisk dla swoich stad. Ludzie Tsaatan są jednymi z ostatnich nomadów. Swoje życie podporządkowali naturze i reniferom. W poszukiwaniu pożywienia i odpowiednich pastwisk dla reniferów 6-8 razy w roku przenoszą cały swój dobytek w nowe miejsce. Nasza prelegentka uczestniczyła w ich codziennych zajęciach, nocowała w ich domu – tradycyjnym tipi i słuchała niesamowitych opowieści o szamanach oraz blaskach i cieniach życia w tajdze.
W niesamowitą podróż po Mongolii zabierze nas Teresa Tokarz, która kocha góry, wschody i zachody słońca, biwakowanie i próbowanie lokalnych smaków w różnych zakątkach świata. Ma za sobą wielomiesięczne wyprawy po Azji Południowo – Wschodniej, Ameryce Południowej, USA i Kanadzie. Równie mocno jak dalekie kraje ceni uroki własnego podwórka i w każdej wolnej chwili przemierza Polskę od Tatr po Bałtyk. Podróżuje solo.
22 marca 2025 r.
sobota
godz.13.00
TAJEMNICZE MIEJSCA NA DOLNYM ŚLĄSKU, KTÓRYCH NIE BYŁOBY BEZ WIELKICH PODRÓŻY
Joanna Lamparska | spotkanie
https://joannalamparska.pl/
z wykształcenia filolog klasyczny i archeolog sądowy, z wyboru poszukiwaczka skarbów wszelakich. Miłośniczka zamków, pałaców, podziemi i punczowego reza. Pisze książki o tajemnicach historii, skupiając się najczęściej na czasach II wojny światowej. Kocha Dolny Śląsk i w czasie każdej podróży szuka jego okruchów. Jeździ bez przerwy i nie rozróżnia podróży dalekich i bliskich, każda jest dla niej fascynująca, bo świat wciąż kryje tysiące sekretów.
godz. 15.00
PATAGONIA – WIZYTA W FOTOGRAFICZNYM RAJU
Piotr Trybalski | prelekcja
https://fotografwpodrozy.pl/piotr-trybalski/
Argentyńska i chilijska Patagonia to mekka fotografów krajobrazu. Strzeliste wieże Fitz Roy-a, Cerro Torre czy w końcu masyw Torres del Paine i lodowiec Perito Moreno na stałe wpisały się w fotograficzny kanon tej części Ameryki Południowej. W czasie pokazu Piotr Trybalski zaprezentuje najpiękniejsze, patagońskie krajobrazy, opowie o warunkach fotografowania, najlepszych trasach trekkingowych oraz przekaże praktyczne informacje o tym, jak samodzielnie zorganizować wypad do Patagonii. A na deser, na fotografiach pojawi się boskie Buenos Aires i zabrzmią oryginalne dźwięki tango argentino.
godz. 16:30
MIĘDZY EUROPĄ A AFRYKĄ – MALTA NIEOCZYWISTA OCZAMI MIESZKAŃCÓW
Karolina Miller i Piotr Andruszko – RudeiCzarne Travel Blog | prelekcja
https://rudeiczarne.pl/
podróżnicy, blogerzy pochodzący z podkarpackiego Krosna – Miasta Szkła, a od 2017 roku mieszkańcy słonecznej Malty – wyspiarskiego kraju położonego między Europą a Afryką. Swoimi pasjami, podróżami i maltańską rzeczywistością dzielą się na blogu podróżniczym rudeiczarne.pl Udowadniają, że Malta to kraj absolutnie wyjątkowy, w którym warto się zatopić. Razem z Karoliną i Piotrkiem spojrzymy na Maltę w zupełnie inny, nie do końca turystyczny sposób i sprawdzimy, czy po niemal 8 latach życia na Malcie coś jeszcze może zaskoczyć i czy w tak malutkim kraju można znaleźć miejsca bez turystów?
godz. 18:00
SMAK PODRÓŻY
Bartek Kieżun – Krakowski Makaroniarz | spotkanie autorskie
https://www.facebook.com/KrakowskiMakaroniarz/
autor i dziennikarz kulinarny, podróżnik i fotograf. Miłośnik książek, nie tylko kulinarnych. Gotuje, karmi, prowadzi warsztaty kulinarne, organizuje wyjątkowe kolacje degustacyjne i pisze. Absolwent Krakowskiej Szkoły Sommelierów i Academia Barilla w Parmie. Dwukrotny zdobywca Nagrody Magellana. Siedmiokrotny laureat prestiżowej World Gourmand Cookbook Award
23 marca 2025 r.
niedziela
godz. 12.00
STATKI WYCIECZKOWE. CZY DA SIĘ TAK ZWIEDZAĆ ŚWIAT? PLUSY, MINUSY I ŁADNE WIDOKI.
Marcin Jaxa-Rożen | prelekcja
W dalekomorski rejs zabierze nas Marcin Jaxa-Rożen z urodzenia jeleniogórzanin, od 2020 roku mieszkaniec Świdnicy, którego od małego ciągnęło „do przygody”. Dorosłe życie pomagało mu podróżnicze zapędy realizować. Nawet okres zasadniczej służby wojskowej wykorzystał do poznania świata jako żołnierz ONZ w Kambodży. Potem życie (i trochę kredyty do spłacenia) rzuciły go na statki wycieczkowe, dzięki którym dosyć dokładnie zwiedził cały świat, choć głównie przybrzeżny.
godz. 13.30
PAKISTAŃSKA WYPRAWA
Marzena Zięba | prelekcja
http://www.belferwpodrozy.pl
W bajkową podróż do przepięknego Pakistanu, kraju gdzie czekają na Was przyjaźni, uśmiechnięci ludzie, cudowna przyroda, ostra kuchnia i piękne zabytki. zabierze nas Marzena Zięba. Spojrzymy razem na Nanga Parbat, przejedziemy się najniebezpieczniejszą drogą świata, przejdziemy wiszący nad rzeką most, zjedziemy na tyrolce, zajrzymy na granicę z Chinami i Indiami, gdzie czekają na Was kolejne ciekawostki. Pakistan jest dla każdego! Odważ się i wyrusz w podróż!
godz. 15.00
DLACZEGO CHOĆ RAZ W ŻYCIU WARTO ZNALEŹĆ SIĘ ZA KOŁEM PODBIEGUNOWYM?
Edward Stanoch |prelekcja
Doświadczeniami ze swojej pierwszej amatorskiej wyprawy na Spitsbergen, której celem było dotarcie do Stacji Polarnej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Zatoce Petuniabukta podzieli się Edward Stanoch. Pokonanie 120 km w arktycznych warunkach było zarówno ogromnym wyzwaniem, jak i niezapomnianą przygodą. Jego przygoda z Arktyką rozpoczęła się w 2013 roku od ukończenia Polar Circle Marathon na Grenlandii. Od tego czasu uczestniczył w trzech amatorskich ekspedycjach na Spitsbergenie oraz jednej w Laponii. Ukończył 10-dniowe Polar Expeditions Training w norweskim Finse, a także podjął wyzwanie w ekstremalnym wyścigu Åsnes Expedition Amundsen.
godz. 16.30
MUZYCZNE POŁUDNIE STANÓW ZJEDNOCZONYCH
Beata Moskal-Słaniewska
Podróż przez muzyczne południe USA to prawdziwa uczta dla zmysłów i duszy. Zanurzenie się w dźwiękach jazzu, bluesa i country to powrót do historii, która kształtowała nie tylko muzykę, ale i kulturę całego świata. Połączenie muzycznych tradycji z fascynującą historią tego regionu sprawia, że ta podróż była czymś znacznie więcej niż tylko turystycznym doświadczeniem
Wydarzenia towarzyszące
21 marca 2025 r.
godz. 17.00
Warsztaty kulinarne z Bartkiem Kieżunem w Forza Peppino
Gotowanie to przyjemność! Jeśli chcesz się o tym przekonać i pogotować krótko, ale smacznie czyli tak jak to robią Włosi wpadnij na warsztaty z Bartkiem Kieżunem. Znany jako Krakowski makaroniarz autor przewodników kulinarnych po świecie śródziemnomorskim lubi gotować i lubi opowiadać o jedzeniu, a jeszcze bardziej lubi jeść. W czasie warsztatów dzieli się wiedzą, a wspólny posiłek traktuje jako naturalne dopełnienie gotowania.
22 marca 2025 r.
godz. 12.00
Rynkowe tajemnice – spacer tematyczny
Razem z Marzeną Ziębą odkryjemy zagadki, jakie kryją w sobie świdnickie kamienice. Dowiemy się między innymi, dlaczego w XVII wieku na dwa dni zapanowała w mieście kompletna cisza? Co miasto ma wspólnego z rodziną króla Jana III Sobieskiego? Jakie zwierzęta ukrywają się na fasadach i czy znalazły się tu przypadkowo? Ponad godzinny spacer obejmie również plac przy Kościele Pokoju, kolejne miejsce pełne ciekawostek.
22 marca 2025 r.
godz. 12.30
Warsztaty bębniarskie dla dzieci
poprowadzi Łukasz Dembiński – muzyk perkusjonalista, promotor muzyczny i podróżnik. Pasjonat bębnów i instrumentów perkusyjnych, w szczególności bębnów afrykańskich i handpanów. Spotkanie będzie niepowtarzalną okazją do nauki gry na tradycyjnych bębnach afrykańskich. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci od 5. roku życia.
22 marca 2025 r.
godz. 12.00
Fotografowanie w podróży – jak robić zdjęcia budzące emocje?
nie ważne czym fotografujecie Piotr Trybalski przekaże Wam wiedzę, którą powinien posiąść każdy, kto chce robić świetne zdjęcia w podróży. W czasie pokazu przybliży kulisy pracy fotografa – podróżnika omawiając fotografie z Nepalu i Mali, z Wietnamu i Kuby, z Islandii, USA, Argentyny i Chile, a także z Czech i z Polski. Zdradzi tajniki kompozycji, pokaże jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów.
23 marca 2025 r.
godz. 18.00
WANDA RUTKIEWICZ. OSTATNIA WYPRAWA | pokaz filmu
Prawdziwa historia Wandy Rutkiewicz, pierwszej kobiety świata i pierwszej osoby z Polski na najwyższych szczytach ziemi – opowiedziana przez nią samą. Wanda bez zaproszenia wkroczyła w męski świat wypraw wysokogórskich i zapłaciła za to najwyższą cenę. Reżyserka filmu, która sama jest alpinistką, wyrusza w Himalaje śladami Wandy. Wskazówką do poszukiwań jest audio-pamiętnik bohaterki znaleziony wśród sterty materiałów archiwalnych.