Ładowanie Wydarzenia
To wydarzenie minęło.

Jak kiedyś żyło się w Świdnicy? Wielu jej mieszkańców pamięta jeszcze dawne czasy i z pewnością mogłoby opowiedzieć o nich niejedną fascynującą ciekawostkę, ale dla dużej części okres PRL to już zamierzchłe dzieje. Absurdy, śmiesznostki i ciekawostki tej epoki utrwalone zostały w „Kronice miasta Świdnicy” redagowanej przez Franciszka Jarzynę od 1945 do 1975 roku. Opisane są w niej rozmaite życiowe wypadki, miejskie, szkolne i zakładowe uroczystości, święta oraz inne szczególne wydarzenia urozmaicające tok codzienności w niewielkim, rozwijającym się, dolnośląskim mieście. Wszystko to składa się na malowniczą mozaikę stworzoną z odłamków przeszłości naszej małej lokalnej historii.

W trzyodcinkowym cyklu Dziennik Telewizyjny — kronika „Z życia miasta” przedstawiamy niewielką tylko część tych obszernych archiwaliów. Przy wyborze sugerowaliśmy się tym, by wykorzystane fragmenty przywoływały jak najsugestywniej atmosferę „czasów słusznie minionych” i ożywiały zapomniane, a charakterystyczne dla nich fakty; ważna była też — uwydatniona perspektywą lat — wartość humorystyczna zapisków.

Bardzo dziękujemy pani Annie Bielawskiej za uprzejme pozwolenie na wykorzystanie materiałów autorstwa Franciszka Jarzyny: „Kronika Miasta Świdnicy za lata 1945—1975”, materiały zebrał i opracował Franciszek Jarzyna.

Premiery kolejnych odcinków w czwartki 18 i 25 lutego oraz 4 marca o godz. 18.00 na kanale YouTube i fanpage’u na portalu Facebook Świdnickiego Ośrodka Kultury.

plakat przedstawiający cztery telewizory z epoki PRL z ostaciami w nimi, w czwartm herb Świdnicy w czasach PRL

odcinek 1 — czyta Krzysztof Paruch

odcinek 2 — czytają Bożena Kuźma i Angelika Jaśkiewicz

odcinek 3 — czyta Maria Dembowska