Kinematograf44 powraca!
pierwszy Kinematograf to prezentacja nagrodzonych filmów VI Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”.

Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” już od sześciu lat prezentuje najciekawsze i najnowsze filmy młodych twórców – zarówno profesjonalistów, absolwentów szkół filmowych, jak i osób bez wykształcenia filmowego. Kino dokumentalne jest szczególnym rodzajem sztuki: prowokuje, stawia pytania i inicjuje dyskusje. 

„Osiemnastka”, reż. Marta Prus, 19 min. – Grand Prix – nagroda „Złote Oko”

Dokument krótkometrażowy poświęcony wychowance Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łodzi, która kończy osiemnaście lat. Po uzyskaniu pełnoletniości może opuścić ośrodek. Na wolności Gosia pragnie wyprawić imprezę z okazji osiemnastych urodzin. W rodzinnych Skierniewicach zetknie się z rzeczywistością, która zweryfikuje jej potrzeby i marzenia.

„Lecieć- nie lecieć”, reż. Aniela Gabryel, 18 min. – Nagroda Specjalna Jury, Nagroda Publiczności

Na cienkim pasmie lądu, pomiędzy jeziorem a morzem, grupa naukowców prowadzi swoje badania. Zawieszeni między niebem a ziemią próbują odkrywać tajemnice, skrywane przez otaczającą ich dziką naturę.

„Obóz”, reż. Tomasz Jeziorski, 18 min. – wyróżnienie

Najmłodsi mają 9 lat, najstarsi 17. Spędzone razem wakacje mają nauczyć ich dyscypliny i silnej woli. Nie wszystkie dzieci dają sobie z tym radę. Każde z nich inaczej musi poradzić sobie ze wzmożonym wysiłkiem, stresem, własnymi słabościami.

„2×2”, reż. Izabela Kiszczak, 12 min. – wyróżnienie

Na jednym z turnusów rehabilitacyjnych w Centrum Zdrowia Dziecka pojawiają się Ala, Tomek, Wiola i Piotrek. Czy taki turnus to dla nich tylko i wyłącznie szansa na poprawę stanu zdrowia, czy w czasie pobytu zyskają coś jeszcze?

„Nils”, reż. Aleksandra Maciejczyk, 15 min. – wyróżnienie

Opowieść o Nilsie, wrażliwym i wszechstronnie utalentowanym chłopcu i jego rodzinie.

„Pocztówka”, reż. Bartek Tryzna, 10 min. – wyróżnienie

Film jest dokumentalną opowieścią o gatunku ludzkim, nakręconą na wypadek nawiązania kontaktu z obcą cywilizacją. Można się z niej dowiedzieć czym odżywiają się ludzie, czemu się ubierają i jak się rozmnażają.