Jak bezdomny stał się gwiazdą w świecie sztuki?

W dzisiejszych czasach każdy może stać się gwiazdą. Rzadko jednak udaje się znaleźć artystycznego geniusza wśród… bezdomnych. Na zakończenie cyklu „Świat w obrazach vol.2” Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” zapraszamy na niezwykły film dokumentalny, wyróżniony nagrodą Emmy „Świat według Iona B.” Alexandra Nanau.

Główny bohater, tytułowy Ion, tworzy artystyczne kolaże z wycinków wyrzuconych na śmieci gazet. Jego życie diametralnie się zmienia, kiedy właściciel jednej z bukareszteńskich galerii słyszy przez przypadek o Ionie i jego niezwykłych pracach. W krótkim czasie domorosły artysta stał się ulubieńcem artystycznego światka. Jak odnajduje się w nowej dla siebie sytuacji?

„Świat według Iona B.” to poruszający obraz o niezwykłej przemianie bezdomnego w rozpoznawalnego artystę, sile naturalnego talentu, ale też portret skomplikowanych reguł rządzących światem sztuki.

Po projekcji zapraszamy na dyskusję, w której zapytamy między innymi o to, kim jest artysta, kto ma prawo ustalać status danej osoby jako artysty oraz definiować konkretną działalność jako sztukę, czy rynek sztuki jest obecnie najważniejszym czynnikiem wpływającym na interpretację działań artystycznych? W dyskusji weźmie udział Kamila Karst, świdnicka artystka – plastyczka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Spotkanie poprowadzi Stanisław Abramik.