Ignacy Gawłowski urodził się 10 czerwca 1928 r. w Jasionnie (obecnie woj. świętokrzyskie). Najstarszy spośród czwórki rodzeństwa, syn Jakuba Gawłowskiego i Zofii z domu Misztal. W czasie II wojny światowej,  w latach 1936-1943, ukończył edukację elementarną w tajnej szkole powszechnej po kierunkiem profesora Edwarda Łotawskiego. Po wojnie zmuszony był powtarzać edukację ze względu na zaginięcie dokumentów.

W czasie wojny podjął już edukację w kierunku stolarstwa (od 1939 r.) u majstra stolarstwa Aleksandra Grochowiny. Zaraz po wojnie cała rodzina przyjechała na „Zachód” na ziemię kłodzką do miejscowości Mąkolno k. Złotego Stoku. W Mąkolnie podjął pracę jako stolarz w Arsenie, a następnie w Lignozie.

1 stycznia 1949 r. przyjechał do Świdnicy. Tutaj podjął pracę w zakładzie przemysłu terenowego na ul. Ofiar Oświęcimskich. Przez cały czas podejmował kształcenie, w latach 50-tych ukończył min. kurs konstruktorski, kurs kreślarski, mistrza stolarskiego, wieczorowo ukończył też technikum budowlane. Kiedy miał 22 lata, również w Świdnicy, poznał swoją późniejszą żonę – Gabrielę z domu Wrona, z którą doczekał się córki Haliny. W latach 60-tych pracował jako nauczyciel zawodu stolarskiego w Budowlanej Szkole Zawodowej przy ul. Sprzymierzeńców, przejętej następnie przez Zakład Poprawczy, w którym kontynuował nauczanie. Później jako nauczyciel zawodu pracował też w Technikum Budowlanym. Na początku lat 70-tych założył własny zakład stolarski, który prowadził ponad 20 lat do roku 1995 r.

Jako stolarz wykonywał i odnawiał meble bogato inkrustowane w politurze. Od połowy lat 70-tych był znany i ceniony w środowiskach twórczych, dla których realizował prace stolarskie (min. Jan Kaczmarek, inż. Madrias, red. Skotnicka, ówczesna TVP i wielu innych).

Rysował od zawsze, już jako młody chłopiec w szkole podstawowej odrabiał prace plastyczne dla swoich kolegów. W okresie swojej aktywności zawodowej fascynował się min. rysunkiem satyrycznym, jednak dopiero czas przejścia na emeryturę w pełni pozwolił mu na poświęcenie większej uwagi swojej pasji. W dorobku posiada prace wykonane w technice: ołówka, piórka technicznego, grafiki tuszem, kredki, olejnej. Jako kopista portrecista tworzy dzieła już od ponad 20 lat. W swoim dorobku ma przede wszystkim portrety słynnych malarzy od średniowiecza po czasy współczesne. W sumie stworzył ich ponad sto. W sumie stworzył ponad 200 prac w różnej technice które trafiły do domów w wielu zakątkach świata.

150213 ignacy gawłowski_tn