DANIEL „DEMIA” PIÓREK
[Świdnica – hip-hop / rap / rock / pop / soul / r’n’b]
facebook

Świdnicki multiinstrumentalista, raper, wokalista, poeta, tekściarz, konferansjer.

Początki sięgają roku 2004, gdy grał jako basista undergroundowej grupy „Garasz”. Przygoda trwająca rok zakończyła się rozwiązaniem zespołu i utworzeniem przez Demię nowego projektu o nazwie „Human Inner Vision” (H.I.V.). Założyciel był w nim zarówno gitarzystą jak i wokalistą, zdobywając pierwsze poważne szlify na scenach regionu.

Po kilku latach grania przeplatanych problemami personalnymi w składzie, zespół pożegnał fanów koncertem pod koniec 2011 roku.

W międzyczasie Demia przyjął ofertę współpracy rockowego składu „Zakaz Wjazdu” gdzie pełnił rolę wokalisty. Z powodu braku zrozumienia w świdnickim zespole porzucił go i podjął decyzję o rozpoczęciu kariery solowej.

Za namową kolegi ze szkolnych czasów Demia wystąpił gościnnie w utworze NzU na płycie „Rap prosto z serca”. Nowo odkryty dla niego nurt zainteresował i wciągnął muzyka. Barwa głosu i warsztat wokalny którym dysponował sprawił, że posypały się zaproszenia do projektów muzycznych u boku m.in. Pierwiastka z 9. Zachęcony pozytywnym odbiorem tych eksperymentów Demia od kwietnia 2012 do marca 2013 roku współpracował wraz z Rolim tworząc „A-Wers”.

Poza działalnością sceniczną Demia pisze teksty i tworzy muzykę. Wydaje poezję i zajmuję się konferansjerką. W 2012 roku na rynku pojawił się jego literacki debiut (Daniel Piórek jako Tadeusz Demianowski – „Na spacerniaku pamięci” wyd. Radwan), który jest zbiorem wierszy z lat 2004-2011. 22 września 2012 roku Demia pojawił się jako gość w programie „Poziom 2.0” w TVP 2 gdzie mówił o kondycji tekstów w polskiej muzyce rozrywkowej. Był również gościem w audycji „Drogowskazy czwórki” w Polskim Radio „Czwórka” gdzie promował swoje rodzinne miasto.

Prywatnie przyznaje, że duży wpływ na jego twórczość wywarli Iron Maiden, Grzegorz Ciechowski, Paktofonika, Stephen King i wielu innych. Obecnie artysta pracuje nad swoim pierwszym długogrającym solowym albumem. Premiera „A.K.A.Demia” planowana jest na 19 października 2013 roku.