ABRADAB
[Katowice – hip hop / rap / reggae]
www | facebook | youtube

Abradab to wyjątkowo rozchwytywany polski raper. Założyciel legendarnej grupy Kaliber 44, z którą sięgnął po najważniejsze nagrody polskiej fonografii i zmienił oblicze polskiej muzyki hip-hopowej. W 2004 roku rozpoczął solową karierę wydając „Czerwony album”, a utwory takie jak: „Miasto Jest Nasze” czy „Rapowe Ziarno 2 (Szyderap)” szturmem zdobyły publiczność i na stałe zapisały się w klasyce polskiego hip-hopu. Solowe wcielenie Abradaba to także nowa stylistyka: hip-hop z domieszkami przeróżnych stylów, z wyraźnymi wpływami funku oraz reggae.

Jesienią 2010 roku muzyk wydał swój czwarty solowy album zatytułowany „Abradabing”, w którym przedstawił zinterpretowany na swój sposób świat i otaczającą rzeczywistość. Płyta została doceniona i nagrodzona Fryderykiem za Najlepszy Album w kategorii Hip-Hop, R&B i Reggae w 2011 roku.

W 2011 roku wraz z Grzegorzem Markowskim nagrał piosenkę promującą film „80 Milionów” w reżyserii Waldemara Krzystka.

Końcem kwietnia 2012 ukazał się piąty solowy krążek Abradaba pt.”ExtraVertik”, będący mieszanką hip-hopowych tekstów i kompozycji z muzyką żywych instrumentów.

Abradab nieprzerwanie koncertuje dając występy w miastach na terenie całego kraju, ale także za granicą. W Świdnicy wystąpi z zespołem muzycznym, co rzadko zdarza się raperom. Towarzyszyć mu będą instrumenty – kontrabas, klawisze, bas, gitara i perkusja, dzięki którym utwory zyskają ciekawsze brzmienia i nowe, świeże aranżacje.

Na uwagę zasługują także teksty autorstwa Abradaba, które są zabawnymi, poważnymi lub ironicznymi mini opowieściami. Ponadto, podczas występów Abradab prezentuje kilkunastominutową kompilację najbardziej znanych utworów legendarnego składu Kaliber44.